Bratislava 8. júna (TASR) - V záujme predísť rozšíreniu infekcie detskej obrny na Slovensko nariadil hlavný hygienik SR Ivan Rovný preveriť mieru zaočkovania detí najmä v rómskych osadách na východnom Slovensku. Aj mimo kampane budú zaočkované deti, ktoré sa vyhli preventívnemu očkovaniu. Toto opatrenie si vyžiadali informácie o výskyte obrny v Bulharsku, kde zaznamenali troch pacientov. U nás lekári posledné prípady tohto ochorenia zaznamenali pred viac ako tridsiatimi rokmi. Novinárov o tom dnes informovala riaditeľka sekcie epidemiológie Štátneho zdravotného ústavu SR Eva Máderová.
"Naša populácia je zaočkovaná. Mohlo sa však stať, že v rómskych osadách niektoré deti unikli očkovaniu. Takže tam je určité riziko," uviedol dnes pred novinármi vedúci Sekcie podpory zdravia ŠZÚ SR Peter Hlava. Vysvetlil, že detská obrna je viróza, ktorá vstupuje do organizmu tráviacim traktom a postihuje miechové korene. Výsledkom je ochrnutie. Prvými príznakmi obrny býva podľa neho črevná chrípka.
Bulharské ministerstvo zdravotníctva 18. mája oficiálne potvrdilo, že zaznamenalo prvé dva prípady detskej obrny od roku 1991 a jedno dieťa malo pozitívne výsledky vyšetrovania. V tejto súvislosti ihneď začalo očkovaciu kampaň. Oba prípady sa vyskytli u rómskych detí - u 13-mesačného a 2-ročného, ktoré neboli zaočkované. Podľa kompetentných však žiadne nebezpečenstvo vypuknutia epidémie detskej obrny v Bulharsku nehrozí.
Detská obrna je vysokoinfekčné vírusové ochorenie, ktoré môže viesť k úplnému ochrnutiu až smrti. Vírus detskej obrny zaregistrovaný v Bulharsku je identický s vírusmi objavenými v severnej Indii.