dštartoval švajčiarsky prezident Moritz Leuenberger.
Nervozita nad stavom globálnej ekonomiky sa v lyžiarskom stredisku zmiešala s obavami, že násilné protesty odporcov globalizácie môžu narušiť 31. zasadanie SEF, ktoré potrvá do 30. januára. Podľa odhadov švajčiarskej televízie bolo v Davose rozmiestnených 1000 až 2000 príslušníkov polície z celej krajiny, aby zabránili zopakovaniu násilností, ktoré sprevádzali minuloročné zasadanie SEF, ako aj pražské zasadanie finančníkov v septembri minulého roku, či stretnutie v americkom Seattli v decembri 1999.
Švajčiarska polícia prijala najprísnejšie opatrenia za uplynulé roky a má k dispozícii viacero spôsobov, ako zasiahnuť proti demonštrantom, ak porušia vyhlásený zákaz protestov. Podľa policajného hovorcu Aloisa Hafnera sa ešte nerozhodli a môžu použiť napríklad gumové projektily, alebo slzotvorný plyn, či vodné delá. Kongresové centrum, kde sa uskutoční zasadanie, je obkolesené ostnatým drôtom a strážia ho policajti s poloautomatickými zbraňami.
Kritici ekonomického fóra sa sťažovali na taktiku polície, ktorej príslušníci kontrolovali vlaky smerujúce do Davosu a niektorým pasažierom zabránili pokračovať v ceste. Niektorí aktivisti tvrdili, že policajti vyviedli niektorých ľudí z vlakov bez akýchkoľvek dôkazov o neželaných úmysloch. Policajný hovorca však odmietol akékoľvek nepodložené akcie. Ako dodal, zadržali osoby, ktoré mali v batožine propagandistické materiály, alebo falošné novinárske preukazy. Celkovo 15 osôb bolo zadržaných počas protestnej akcie na diaľnici asi 90 kilometrov od Davosu.
Peter Bosshard z organizácie Bernská deklarácia informoval, že v sobotu by sa malo v uliciach Davosu stretnúť asi 00 demonštrantov, aj napriek zákazu akýchkoľvek zhromaždení. Organizátori očakávajú, že protesty budú pokojné, ale všetko podľa nich závisí od správania sa polície.
Počas minuloročného zasadania asi 2000 protestujúcich, ktorí označili zasadanie SEF za "stretnutie vrahov", porozbíjalo výklady obchodov, autá a reštauráciu McDonald's.