Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom o 22:09.
Republikánske súboje ukázali, že favorit Romney má stále problém presvedčiť amerických konzervatívnych voličov. Santorumovi však chýbajú peniaze.
DENVER, BRATISLAVA. Až do utorka to vyzeralo, že v boji o republikánskeho kandidáta na amerického prezidenta dlho pokračovať nebude.
Rick Santorum síce prekvapil hneď v prvom volebnom zhromaždení v Iowe, kde mu neskôr pripísali víťazstvo, no v nasledujúcich štyroch štátoch už nezaujal.
Bývalý senátor z Pennsylvánie, ktorý najviac presadzuje sociálne konzervatívne témy v kampani, je však späť v hre.
V utorok vyhral vo všetkých troch primárkových štátoch – v Colorade, Minnesote aj Missouri. Komentátori to nazvali jedným z najväčších prekvapení kampane.
Boston, máme problém
Pôvodne mal byť február mesiacom Mitta Romneyho. Exguvernér z Bostonu je hlavným favoritom republikánov, vyhral doteraz v troch štátoch, najmä vo veľkej Floride, cez víkend aj v Nevade.
Kto vedie
v delegátoch
Romney: 101
Gingrich: 32
Santorum: 17
Paul: 9
Potrebný počet na získanie kandidatúry : 1144
Zdroj: počty AP, nezarátané utorkové štáty, ktoré mali nezáväzné hlasovania
Minnesota aj Colorado sú štáty, v ktorých pred štyrmi rokmi, keď sa nakoniec kandidátom strany nestal, s prehľadom vyhral.
Tentoraz však miestnych ľudí nepresvedčil, v Minnesote skončil dokonca až tretí. Podľa analytikov má Romney stále problém získať dôveru konzervatívnych voličov – základ republikánskej strany.
V minulosti napríklad podporoval práva gejov, nič neurobil ako guvernér proti potratom.
Nepomohlo mu ani minulotýždňové vyjadrenie, keď povedal, že sa „nestará o veľmi chudobných ľudí“.
Romney je však podľa analytikov stále favoritom v bitke republikánov o to, kto sa postaví prezidentovi Barackovi Obamovi v novembri.
Newt Gingrich, ktorý sa doteraz považoval za hlavného súpera Romneyho, tri štáty vynechal a kampaňoval už v Ohiu.
Je otázka, či sa zo Santoruma stane hlavný rival Romneyho. „Nestojím tu preto, aby som bol konzervatívnou alternatívou Mitta Romneyho. Stojím tu, aby som bol konzervatívnou alternatívou Baracka Obamu,“ povedal vo víťaznej reči sebavedomo Santorum.
Bývalý senátor láka konzervatívnymi témami. Silne veriaci katolík s ôsmimi deťmi je tvrdo proti potratom, presadil by ústavný dodatok o zákaze manželstiev gejov a lesbičiek.
Podobne ako Gingrich neverí na globálne otepľovanie a zaútočil by na iránske jadrové zariadenia.
Bez delegátov
Jeho víťazstvo je však poznačené faktom, že zaň zatiaľ nezíska žiadnych delegátov, ktorí rozhodujú o kandidátovi strany. Volebné zhromaždenia v Colorade aj Minnesote boli nezáväzné.
O delegátoch rozhodnú v apríli, resp. v máji na konventoch, kde môžu, ale aj nemusia brať do úvahy hlas ľudu. V Missouri sa už rovno hovorilo o „súťaži krásy“.
Utorkové primárky nemajú žiadny vplyv, v marci budú volebné zhromaždenia, ktoré určia delegátov.
Napriek tomu je víťazstvo Santoruma dôležité. Ukázal, že má podporu ľudí, na čom môže stavať v ďalších štátoch. Na to, aby dokázal zázrak, však bude musieť nazbierať viac peňazí do kampane.
Rick Santorum v roku 2011 vyzbieral najmenej peňazí zo všetkých deviatich vážnych kandidátov – len 2,2 milióna dolárov, Romney získal 57 miliónov. Santorumovu „chudobu“ dobre ilustrovala agentúra AP: „Ako adresu centrály svojej kampane uvádza P. O. Box, nemá takmer žiadnych ľudí a aj jeho rozvrh mu pripravujú dobrovoľníci.“
Je to stále boj štyroch
Súboj republikánskych kandidátov môže trvať do jari.
1. Mitt Romney
Aj Obama stále verí, že práve tento muž bude jeho súperom. Má najlepšie organizovanú kampaň, najviac financií a mnohí umiernení republikáni veria, že iba on dokáže poraziť prezidenta.
2. Rick Santorum
Vyhral najviac štátov, no favoritom nie je. Hlas konzervatívnych voličov si delí s Gingrichom. Romneyho negatívne televízne kampane si ho zatiaľ nevšímali, čo sa po utorkových víťazstvách môže zmeniť.
3. Newt Gingrich
Romneyho útoky, že ako poradca agentúry Freddie Mac, ktorá dopomohla ku kríze, zinkasoval milióny dolárov, zastavili jeho rozlet po víťazstve v Južnej Karolíne. Sústredí sa na južanské štáty, kde má podporu. V Ohiu propagoval nápad vytvoriť základňu na Mesiaci do roku 2020. „Je to aj o tvorbe pracovných miest. Váš iPhone či iPod majú komponenty, ktoré sa vyvinuli vo vesmírnom programe,“ povedal podľa portálu Politico.
4. Ron Paul
V roku 2008 vydržal libertarián, ktorého názory idú mimo hlavného prúdu republikánskych voličov (je napríklad za stiahnutie vojakov domov), až do júna. Tento rok má silnejšiu podporu, v Minnesote skončil v utorok druhý s 27 percentami. No v žiadnom štáte zatiaľ nevyhral.
Tomáš Vasilko