BEJRÚT. Poprel však, že Hizballáh prijímal od Teheránu pokyny.
Nasralláh uviedol, že Hizballáh dosiaľ potvrdzoval len politickú a morálnu podporu od Iránu, pretože nechcel "spôsobiť ťažkosti našim bratom v Iráne". Svoj postoj však hnutie zmenilo, pretože iránske vedenie oznámilo svoju podporu verejne.
"Áno, od roku 1982 sme dostali od Iránskej islamskej republiky morálnu a tiež politickú a materiálnu podporu vo všetkých možných formách," povedal Nasralláh svojim stúpencom prostredníctvom videospojenia v prejave pri príležitosti výročia narodenia proroka Mohameda.
Nasralláh zdôraznil, že Irán nedal Hizballáhu žiaden príkaz, odkedy bolo hnutie pred 30 rokmi založené. Ak by podľa neho Izrael zaútočil na iránske nukleárne zariadenia, vedenie v Teheráne by od Hizballáhu nežiadalo "nič", teda ani odvetný útok proti Izraelu. Samotné vedenie Hizballáh by však zvážilo, ako reagovať.
Mnohí analytici sa domnievajú, že v prípade izraelského útoku na Irán, o ktorého plánovaní sa v poslednom čase rozrástli dohady, by Hizballáh zaútočil na židovský štát. Hnutie, ktoré disponuje okrem iného tisícami rakiet, viedlo v roku 2006 nerozhodnú 34-dňovú vojnu s Izraelom.
Nasralláh tiež poprel obvinenia USA, ktoré majú Hizballáh na zozname teroristických organizácií, z toho, že jeho hnutie je zapletené do prania peňazí a pašovania drog. Podpora Iránu podľa neho znamená, že nemá núdzu o peniaze.
Šéf Hizballáh okrem toho obhajoval podporu svojho blízkeho spojenca, sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorý sa snaží potlačiť 11-mesačné protesty proti jeho vláde. Nasralláh, ktorý vyzdvihol vlaňajšie ľudové povstania v iných arabských krajinách, zdôraznil, že Asad má stále podporu armády a veľkej časti obyvateľstva. Sýrsku opozíciu kritizoval za to, že odmietla Asadom prisľúbené reformy i ponuky na dialóg.
Zdroj: Reuters