PODGORICA. Organizácia zastupujúca záujmy utečencov so sídlom v Podgorici sa chystá ešte tento mesiac zažalovať Čiernu Horu na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) kvôli údajnej diskriminácii takmer 18-tisíc utečencov z Bosny a Hercegoviny, Chorvátska a Kosova.
Jej právni zástupcovia vraj disponujú dôkazmi o diskriminácii týchto osôb pri ich úsilí získať čiernohorské občianstvo, informovala rakúska agentúra APA s odvolaním sa na médiá Čiernej Hory.
Pre žalobu na ESĽP so sídlom v Štrasburgu sa organizácia rozhodla po tom, čo čiernohorský ústavný súd vlani v decembri zamietol jej podnet na preskúmanie rozhodnutia vlády z roku 2008.
Práve ono totiž znemožňuje udelenie občianstva osobám, ktoré sa premiestnili do Čiernej Hory v súvislosti s vojnovými konfliktami v iných častiach bývalej Juhoslávie.
Ani utečenci, ktorí sa v krajine zdržiavajú už 12-20 rokov, nie sú čiernohorskými orgánmi vnímané ako osoby legálne sa zdržiavajúce na území krajiny, tvrdí šéf organizácie Milenko Jovanovič.
Platná legislatíva krajiny pritom cudzincom umožňuje požiadať o čiernohorské občianstvo po desiatich rokoch legálneho pobytu v krajine.
Na čiernohorskom území žije momentálne takmer 7000 utečencov z Bosny a Hercegoviny i Chorvátska, ako aj asi 11-tisíc osôb z Kosova.
Ich deti, ktoré sa narodili v Čiernej Hore, predovšetkým sa to týka potomkov Rómov, zostávajú nezriedka bez štátneho občianstva.