BUDAPEŠŤ. Nezvyčajne mrazivé počasie v Európe pokračovalo aj v utorok a vyžiadalo si ďalšie obete, ktorých je už približne 400.
Meteorológovia zatiaľ nevedia presne určiť, dokedy by mohli nízke teploty pretrvať. Krutá zima, ktorá prišla na starý kontinent pred 11 dňami, je jedna z najmrazivejších za posledné desaťročia.
Najnižšie teploty namerali na Ukrajine, ale aj v českej obci Kvilda, kde ortuť teplomera klesla v noci z pondelka na utorok až na mínus 38,9 stupňa Celzia.
Mrazivé počasie v utorok zabíjalo aj v Nemecku, Grécku, Taliansku, Poľsku, Maďarsku a na Balkáne.
V zasnežených srbských dedinách uviazlo asi 70-tisíc obyvateľov a úrady tam už vyhlásili stav núdze. Dramatické záchranné práce prebiehali na dvoch miestnych zamrznutých riekach.
Experti s pomocou dynamitu rozbíjali obrovské kusy ľadových krýh, ktoré by tam mohli spôsobiť povodne.
Úrady si zo susedného Maďarska požičali aj špeciálne riečne ľadoborce aby tak uvoľnili cestu pre nákladné lode.
V Chorvátsku zase na pomoc obyvateľom, ktorých snehové záveje odrezali od zvyšku sveta, povolali armádu.
Podľa Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) patriacej pod OSN by mali mrazy pretrvať až do marca, pričom teploty sa začnú postupne približovať k hranici nula stupňov Celzia začiatkom budúceho týždňa.
Zasypané obce v Maďarsku
Viaceré cesty na severovýchode krajiny sú nezjazdné a vo viacerých regiónoch Maďarska meškajú vlaky a autobusy, informovala dnes tlačová agentúra MTI.
Vážne problémy spôsobuje sneženie, ľad a silný vietor v železničnej a cestnej doprave. Zľadovatené výhybky sú aj napriek priebežnému čisteniu na mnohých miestach krajiny nefunkčné.
Vlaky na tratiach Budapešť-Pusztaszabolcs-Pécs, Budapešť-Cegléd-Szolnok-Záhony a Budapešť-Szolnok-Békešská Čaba meškajú aj vyše hodinu.
Menšie meškania zaznamenali železničiari v smere z Budapešti do Szombathelyu cez Székesfehérvár a z Budapešti do Tapolce, ďalej medzi Dombóvárom a Kaposvárom, Kiskunfélegyházou a Bajou, Debrecínom a Kecskemétom, Budapešťou a Ostrihomom či Budapešťou a Szobom.
Meškajú aj autobusy v Rábsko-mošonsko-šopronskej župe, kde dopravu komplikujú záveje.
Taliansku hrozí nedostatok plynu
Mrazivé počasie v Taliansku si vyžiadalo už najmenej 26 obetí na životoch.
Mimoriadne chladná zima a zníženie dodávok z Ruska okrem toho spôsobili v Taliansku nedostatok plynu na vykurovanie domácností, vláda preto začala rokovať o znížení dodávok tejto suroviny pre priemysel.
Sever krajiny sužujú extrémne nízke teploty, ktoré napríklad pri jazere Garda klesli na mínus 25 stupňov Celzia.
V Ríme zaznamenali najsilnejšie sneženie za posledných 27 rokov, no situácia v hlavnom meste sa pomaly vracia do normálu. T
isíce domácností v okolí Ríma zostávajú bez elektrickej energie a školy a predškolské zariadenia sú zatvorené.
Nasnežilo aj v meste L'Aquila, ktoré v roku 2009 zničilo zemetrasenie, pričom mestu hrozí pre snehom zablokované cesty nedostatok potravín.
Minister hospodárstva Corrado Passera považuje situáciu v zásobovaní plynom za veľmi vážnu.
"Situácia je kritická pre zníženie dodávok z Ruska a Francúzska, situáciu však monitorujeme," povedal a dodal, že na paniku nie je dôvod, lebo Taliansko má rezervy plynu. Ministerstvo napriek tomu zníži dodávky pre priemysel.
Obmedzenie dodávok plynu do Európy spôsobilo studené počasie v Rusku, kde sa zvýšil domáci dopyt.
Taliansko uspokojuje až 90 percent svojej spotreby plynu dovozom, pričom zhruba 30 percent jeho importu pochádza z Ruska.
V Poľsku prišlo o život už 68 ľudí
Už na 68 sa zvýšil počet obetí extrémne mrazivého počasia v Poľsku, keď na následky podchladenia zomrelo ďalších šesť ľudí, zväčša bezdomovcov. Vo Varšave o tom informovala hovorkyňa ministerstva vnútra.
Ďalších 12 ľudí prišlo počas súčasnej vlny mrazov o život v dôsledku otravy oxidom uhoľnatým.
Napriek dôraznému varovaniu úradov a výzvam na kontrolu možných porúch vyhrievacích zariadení registrovali v Poľsku len od začiatku mesiaca februára viac ako 300 prípadov priotrávenia týmto plynom.
V priebehu dneška mrazy v niektorých častiach Poľska mierne povolili, zosilneli naopak snehové zrážky.
Meteorológovia však upozorňujú, že v noci poklesne teplota na mnohých miestach krajiny hlboko pod bod mrazu, miestami až pod hranicu mínus 20 stupňov Celzia.
Kamióny v Bulharsku majú červenú
Po pondelkových záplavách v Bulharsku spôsobených pretrhnutím vodnej nádrže Ivanovo, ktoré si vyžiadali najmenej osem obetí, ochromili dnes dopravu v balkánskej krajine snehové fujavice.
Najvážnejšia bola podľa informácií bulharského rozhlasu situácia v okolí dunajského mesta Ruse, kde sa vytvorili trojmetrové záveje. Jediný most cez Dunaj, spájajúci Bulharsko s Rumunskom, dočasne uzavreli.
Premiér Bojko Borisov vyzval obyvateľov Sofie, zasypanej snehom, aby v rámci možností nejazdili vlastnými motorovými vozidlami. Kamióny majú zákaz jazdy na celom území Bulharska.
Snehová nádielka nespôsobila však iba problémy v doprave, ale aj v zásobovaní elektrickým prúdom a teplou vodou. Uzavreté zostali mnohé školy.
Mrazivé počasie si v Bulharsku doteraz vyžiadalo najmenej 11 obetí.
Obete už hlási aj Nemecko
Najmenej šesť obetí si v Nemecku vyžiadala pretrvávajúca vlna extrémne mrazivého počasia, informovali tamojšie médiá.
Na následky podchladenia zomrel podľa dnešných informácií aj 75-ročný dôchodca, ktorého v uplynulých dňoch našli bez známok života pri jeho aute v spolkovej krajine Dolné Sasko.
Rovnaká bola aj príčina úmrtia 55-ročného muža z Magdeburgu a najmenej štyroch ďalších osôb.
Na mníchovskom letisku zrušili desať letov, ďalšie štartovali s meškaním, pretože štartovacie a pristávacie dráhy sa museli permanentne čistiť a samotné stroje zbavovať námrazy.
Meškaniam v trvaní desiatok minút sa nevyhla ani železničná doprava, kde problémy spôsobovali predovšetkým poruchy signalizačných zariadení a výhybiek.
Riečnu dopravu komplikujú hromadiace sa ľadové kryhy
Meteorológovia predpovedajú, že vlna mrazov sa zmierni počas nasledujúceho víkendu, keď nový front prinesie zrážky - sneženie, ako aj sneh s dažďom.