Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
DAMASK, TEL AVIV. Situácia v Sýrii, kde režim nepoľavuje v útokoch proti vlastným občanom, potrebuje riešenie, ktoré by ich zastavilo.
Po diplomatickom fiasku v Bezpečnostnej rade OSN, ktoré spôsobilo ruské a čínske veto, sa objavujú rôzne návrhy. Problém je, že je ich priveľa a sú príliš rozdielne. Analytici upozorňujú, že nejednota len nahráva prezidentovi Bašarovi Asadovi.
Ten má úplne voľné ruky a mesto Homs, ktoré bombardujú už od piatkovej noci, je toho dôkazom. Od sobotnej masakry tam zomrelo takmer štyristo ľudí.
Fakty
Sýrska revolta
Podľa OSN počas revolty proti Asadovi zomrelo už vyše 5400 ľudí, aktivisti hovoria o sedemtisíc obetiach,
Sýriu opustili veľvyslanci USA, Talianska, Francúzska, Veľkej Británie aj viacerých arabských krajín.
Vítanie ruských spojencov
V takej atmosfére v utorok do Damasku priletela ruská delegácia na čele s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom, ktorý so sebou zobral šéfa rozviedky Michaila Fradkova.
V uliciach hlavného mesta ich vítali davy s ruskými a sýrskymi zástavami ako hrdinov. Ruské veto kritickej rezolúcie proti Sýrii, ktoré Západ označil za bezcharakterné, drží Asadov režim stále pri živote.
Napriek krvavému násiliu v Homse a ďalších mestách, ktoré si po jedenástich mesiacoch revolty vyžiadali podľa aktivistov už sedemtisíc obetí, Moskva tvrdí, že Sýria sa zmení sama.
Asad podľa nej pripustí väčšiu mierovú misiu a ústavné referendum.
O tom, že by mal odísť, nechce Moskva nateraz ani počuť. Všetko sa má vyriešiť dialógom medzi prezidentom a opozíciou.
Aj Rusi podľa tamojších novinárov Asada varujú, že ak sa mu nepodarí dosiahnuť nejaké viditeľné zmeny, bude musieť čeliť tlaku zvonku.
Zatvorené veľvyslanectvá
Američania, západné krajiny a aj arabské štáty však hovoria, že na dialóg je už neskoro. Po Američanoch v utorok zatvorili svoje ambasády ďalšie európske krajiny na čele s Francúzskom.
Chystajú ďalšie sankcie a zrejme budú aj dôraznejšie podporovať sýrsku opozíciu. Stále opakujú, že sa budú usilovať o diplomatické vyriešenie sýrskej krízy, ale ich možnosti sú mizivé.
Vyhostiť sýrskych veľvyslancov a stiahnuť svojich vlastných z Damasku sa rozhodli aj krajiny Rady pre spoluprácu arabských štátov v Perzskom zálive.
Americké médiá sa už otvorene pýtajú na iné alternatívy. Analytici hovoria o vytvorení bezletovej zóny podobne ako v Líbyi. Upozorňujú však na riziká. Ruské postoje sú len jedným z nich.
Napríklad na rozdiel od Líbye nemá sýrska opozícia pod kontrolou v zásade nijaké územie a sýrska armáda je slušne vybavená. Má relatívne pohyblivú protilietadlovú obranu, čo celkom neplatilo pre Líbyu.
Spojené štáty tiež zvažujú možnosť poskytovania humanitárnej pomoci.
V Damasku napriek týmto scenárom režim predstiera, že je všetko v poriadku. Návštevu ruského ministra využil na svoju propagandu v televízii.
Prezident hovorí, že nezabíja svojich ľudí a prvá dáma Asma Asadová píše britským médiám, že stojí za manželom a súcití s obeťami násilia.
Nemci chytili Asadových agentov
Dvaja pravdepodobní sýrski agenti sledovali v Nemecku kritikov režimu.
BERLÍN, BRATISLAVA. Patrili k sýrskej tajnej službe a v Nemecku mali sledovať kritikov režimu prezidenta Bašara Asada.
V utorok nemecká prokuratúra v Karlsruhe podľa agentúry DPA oznámila, že zatkla dvoch pravdepodobných sýrskych agentov.
Ide o 47–ročného Mahmúda El A. s nemeckým a libanonským štátnym občianstvom a 34-ročného Sýrčana Akrama O. Prokuratúra ešte sleduje ďalších šesť podozrivých a prehľadáva ich byty. Na akcii pracuje 70 úradníkov.
Nemecko kritizuje tvrdý postup sýrskeho režimu proti demonštrantom v uliciach, vzájomné vzťahy navyše skomplikoval aj decembrový útok dvoch neznámych mužov na politika strany Zelených Ferhada Ahmu.
Ahma má sýrsky pôvod a patrí k sýrskej opozícii. Nie je jasné, či zatknutie dvoch mužov súvisí s týmto útokom
Miriam Zsilleová