Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
NEW YORK, TEL AVIV. Moskva a Peking v sobotu zablokovali prijatie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá okrem iného vyzývala sýrskeho prezidenta Bašára Asada, aby odovzdal moc svojmu viceprezidentovi.
Urobili tak podľa očakávaní a aj napriek tomu, že od piatkovej noci sa šírili informácie o masakre v meste Homs.
Sýrska opozícia tvrdí, že tam počas dvoch dní vládne jednotky zabili až do tristo ľudí. Arabské televízie al-Džazíra a al-Arabíja ukazovali zábery na poničené mesto, mŕtve telá na uliciach a masívny sobotný pohrebný sprievod.
Má isť o najhorší útok od povstania, ktoré trvá už takmer rok a ktorého koniec je aj po rozhodnutí v OSN v nedohľadne.
Fakty
OSN o Sýrii
Rezolúciu, podľa ktorej by mal prezident Asad odstúpiť, podporilo 13 z pätnástich členov Bezpečnostnej rady.
Neprešla, lebo ju vetovali Čína a Rusko. Podobnú rezolúciu vetovali už v októbri.
Blokovali už druhýkrát
Ostatní členovia Bezpečnostnej rady rozhodnutie ruských a čínskych partnerov odsúdili.
Obe krajiny zablokovali rezolúciu o Sýrii už po druhýkrát v priebehu štyroch mesiacov, hoci do posledného návrhu, ktorý je spoločným dielom arabských a európskych diplomatov, prešli aj niektoré ich pripomienky.
Je pritom veľmi zriedkavé, aby niekto dvakrát po sebe zablokoval rezolúciu o tej istej veci.
Rusi žiadali v sobotu oddialenie hlasovania, lebo na začiatku tohto týždňa posielajú do Damasku svoju delegáciu, ale ostatní to označili za blaf.
Čína aj Rusko majú v Sýrii finančné aj geopolitické záujmy a tvrdia, že si neželajú, aby tam nastal podobný vývoj ako v Líbyii. O vojenskej intervencii však teraz nikto nehovorí.
Udalosti v Homse a neschopnosť medzinárodného spoločenstva účinne zasiahnuť len podporujú dezilúzie sýrskeho odboja a teórie, že v Sýrii sa môže začať občianska vojna.
Asadov režim úplne stratil rešpekt k medzinárodnému spoločenstvu a ide po odporcoch svojej vlády brutálne ako nikdy predtým.
Svedkovia tvrdia, že v Homse Asadovi muži ostreľovali „všetko, čo malo nohy“. Medzi zabitými vraj bolo tiež veľa žien a detí.
Damask však tvrdí, že opozícia zábery na obete masakru zmanipulovala alebo že obyvateľov Homsu zabíjali neznámi strelci. Zahraničné médiá to potvrdiť nevedia, režim nezávislých novinárov vyhostil z krajiny.
Opozičná armáda rastie
Sýrske obyvateľstvo je nahnevané a nevyzerá to tak, že by sa chystalo stiahnuť z ulíc.
Objavujú sa správy, že Slobodná sýrska armáda zostavená z dezertérov je stále väčšia a pribúda aj zdrojov, ktoré sa podieľajú na jej financovaní či vyzbrojovaní. Nateraz však nemá na to, aby sa Asadovi mohla postaviť.
Aj pre to sýrska opozícia opakovane vyzýva protiasadovsky naladené krajiny, aby podnikli niečo zásadné. Na to v tejto chvíli ešte chýba konsenzus, vôľa aj odvaha niesť geopolitické riziká.
Odplata režimu: Islamista je voľný
Šéf operácií alKáidy v Európe je vraj zodpovedný za krvavé útoky na Madrid aj na Londýn.
DAMASK, BRATISLAVA. Abú Musáb alSúri sa do sýrskeho väzenia dostal pred šiestimi rokmi. CIA ho označovala za šéfa operácií alKáidy v Európe zodpovedného za útoky v Londýne aj v Madride. Bašár Asar bol vtedy pre Západ mladým revolucionárom.
Teraz je však krvavým diktátorom a Západ sa proti nemu postavil. Asad odpláca tým, že prepustil alSúriho.
Islamista nevzbudzoval v Európe pozornosť, má ryšavé vlasy, zelené oči a španielsku manželku.
V úzadí však písal o tom, že legitímnymi cieľmi na útok je „napríklad londýnske metro“. Tam teroristi v roku 2005 zabili 52 ľudí, rok predtým v Madride 191.
Chytili ho v Pakistane, ktorý ho odovzdal CIA. Potom išiel do Sýrie, odkiaľ pochádza, aj keď Američania to oficiálne nikdy nepotvrdili. O jeho prepustení informovala sýrska opozičná stránka Sooryoon.net.
Matúš Krčmárik