SME

Rusko a Čína opäť vetovali rezolúciu o Sýrii

Bezpečnostná rada OSN neschválila už druhýkrát rezolúciu, ktorá má odsúdiť sýrsky režim za zásahy voči demonštrantom.

(Zdroj: AP)

NEW YORK. Rusko a Čína v sobotu vetovali rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) odsudzujúcu sýrsky režim za zásahy proti demonštrantom.

V 15-člennej rade hlasovalo 13 krajín za rezolúciu, Rusko a Čína, ktoré majú právo veta, sa však už po druhý raz postavili proti. Obe krajiny vetovali podobnú rezolúciu už aj 5. októbra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Návrh rezolúcie z dielne európskych a arabských krajín vyzýva sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, aby odovzdal moc svojmu zástupcovi a umožnil sformovanie vlády národnej jednoty.

SkryťVypnúť reklamu

Vyzýva tiež na okamžité zastavenie násilia a porušovania ľudských práv. Členské krajiny OSN tiež vyzýva, aby zastavili dodávky zbraní do Sýrie.

Rusko vopred varovalo, že rezolúciu nepodporí. Minister zahraničia Sergej Lavrov v sobotu vyhlásil, že predloženie rezolúcie na hlasovanie bude "ďalším škandálom" v BR OSN. "Návrh rezolúcie nám vôbec nevyhovuje," povedal Lavrov.

Moskva odmieta podporiť akúkoľvek rezolúciu, ktorá nevylúči možnosť vojenskej intervencie proti Sýrii a ktorá bude vyzývať na odchod al-Asada.

Prijatie západného a arabského návrhu rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o Sýrii by podľa Lavrova znamenalo podporiť jednu zo strán v občianskej vojne.

Lavrov na obranu rozhodnutia Ruska vetovať rezolúciu, ktorá podporovala výzvu Ligy arabských štátov, aby sýrsky prezident Bašár Asad odovzdal moc, povedal, že návrh mal požiadavky voči sýrskej vláde a jej jednotkám, ale len málo žiadostí na adresu opozície.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf ruskej diplomacie v utorok odcestuje do sýrskeho hlavného mesta Damask, neprezradil však, aký odkaz bude tlmočiť tamojšiemu prezidentovi Asadovi, uviedla agentúra Reuters.

Clintonová varovala pred ďalším krviprelievaním

Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová dnes kritizovala Rusko a Čínu za ich rozhodnutie blokovať rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, ktorá odsudzovala násilie v Sýrii.

"Trinásť z pätnástich členov bezpečnostnej rady hlasovalo za rezolúciu. Medzi nimi arabské aj latinskoamerické krajiny," upozornila v bulharskej Sofii, kde bola na návšteve, po stretnutí s premiérom Bojkom Borisovom.

Clintonová uviedla, že Spojené štáty budú presadzovať ďalšie sankcie proti režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, a varovala, že pokračujúce utlačovanie môže "vyústiť do surovej občianskej vojny".

SkryťVypnúť reklamu

Borisov a bulharský minister zahraničných vecí Nikolaj Mladenov sa pridali s vlastnou kritikou Asadovho režimu a vetovania rezolúcie BR OSN.

"Bulharsko ostro odsudzuje strašné násilie v Sýrii," povedal Borisov podľa agentúry DPA. Mladenov varoval, že "história neodpúšťa tým, čo podporujú diktatúru".

Clintonová dnes tiež varovala, že riziko ďalšieho krviprelievania a občianskej vojny v Sýrii narástlo. Vyjadrila sa tak po tom, čo sa jej nepodarilo presvedčiť Rusko, aby podporilo rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, odsudzujúcu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

"Ak nezačneme s týmto procesom, viem, čo sa stane: ďalšie krviprelievanie, ostrejší odpor tých, ktorým zabili rodinu a ktorých domov rozstrieľali, a väčšia pravdepodobnosť, že Sýria skĺzne do občianskej vojny," uviedla Clintonová.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerka poskytla vyjadrenia na 48. Mníchovskej bezpečnostnej konferencii práve v čase, keď Rusko a Čína vetovali rezolúciu, podporujúcu výzvu Ligy arabských štátov (LAŠ), aby Asad odstúpil.

Clintonová uviedla, že jej rozhovory s ruským kolegom Sergejom Lavrovom v Mníchove nedokázali preklenúť obavy Moskvy.

"Myslela som si, že existujú nejaké spôsoby - dokonca aj v poslednej chvíli - ako prekonať isté obavy, ktoré Rusko malo. Ponúkla som konštruktívny spôsob, ako to dosiahnuť. Nebolo to možné," povedala Clintonová novinárom v Mníchove.

Clintonová oznámila, že Lavrov od nej žiadal to, čo sa v diplomatických rokovaniach nazýva "koncovka".

"Obávam sa, že ak nebudeme jednotne konať ako medzinárodné spoločenstvo, koncovkou bude občianska vojna," vysvetlila šéfka americkej diplomacie.

SkryťVypnúť reklamu

Vojenský zásah v Sýrii bol "absolútne vylúčený", dodala americká ministerka.

Teherán vyzdvihol postoj Ruska a Číny

Irán v nedeľu ocenil postoj Ruska a Číny počas sobotňajšieho hlasovania v Bezpečnostnej rade OSN o rezolúcii o Sýrii.

Iránsky minister zahraničných vecí Alí Akbar Sálehí tvrdí, že Rusi a Číňania sa zachovali "spravodlivo", keďže podľa neho sa výkonný orgán OSN "stal nástrojom Západu na zastrašovanie iných národov a Čína a Rusko sa tomu tentokrát postavili na odpor".

BR sa chcela vydať cestou rozhodovania za iné krajiny, no "zasahovanie do vnútorných záležitostí iných krajín do jej kompetencii nespadá", dodal šéf diplomacie islamskej republiky, ktorú USA a Francúzsko obviňujú z dodávok zbraní pre sýrsky režim prezidenta Baššára al-Asada.

SkryťVypnúť reklamu

Pan Ki-mun: Nechválenie podkopáva úlohu OSN

Neschopnosť Bezpečnostnej rady OSN dohodnúť sa na rezolúcii o ukončení násilia v Sýrii podkopáva úlohu Spojených národov. Uviedol to dnes generálny tajomník organizácie Pan Ki-mun.

"Je to veľké sklamanie pre ľud Sýrie a Blízky východ, pre všetkých zástancov demokracie a ľudských práv," napísal Pan Ki-mun vo vyhlásení.

"Podkopáva to úlohu Organizácie Spojených národov (OSN) a medzinárodného spoločenstva v období, keď musia sýrske úrady počúvať jednotný hlas, volajúci po okamžitom ukončení násilia proti sýrskemu ľudu," dodal šéf OSN.

Pan Ki-mun napísal, že kríza v Sýrii sa prehlbuje, ale "Bezpečnostná rada OSN stratila príležitosť podniknúť jednotnú akciu, ktorá mohla pomôcť... vytvoriť mierovú budúcnosť s demokraciou a dôstojnosťou". Generálny tajomník zdôraznil, že režim musí ukončiť všetko násilie.

Čína

Súvisiace témy: Vojna v Sýrii, Rusko, OSN
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 074
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 627
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 819
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 888
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 604
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 265
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pohľad na Zem.

Súťažili s projektom čistiarne.


TASR
Ursula von der Leyenová

Útok má najmenej 20 obetí.


TASR
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu