Bezpilotné prieskumné lietadlá sa budú pohybovať vo výške 18,3 kilometra nad zemou a môžu ostať vo vzduchu neprerušene 24 hodín.
BRUSEL. Severoatlantická aliancia dnes na záver dvojdňového ministerského stretnutia v Bruseli oznámila, že sa rozhodla zaviesť do praxe Projekt aliancie na letecké monitorovanie pozemných cieľov (projekt AGS). Podarilo sa to po dvoch desaťročiach sporov okolo spôsobov financovania tohto programu.
Projekt AGS by mal vstúpiť do prevádzky v roku 2015 a jeho hlavnou základňou bude mestečko Sigonella v Taliansku, pričom program bude mať viacero veliacich a kontrolných stanovíšť.
Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen dnes uviedol, že viacerým členským štátom aliancie sa na konferencii v Bruseli podarilo dosiahnuť zhodu na tom, že NATO na tento účel kúpi päť prieskumných lietadiel typu Global Hawk RQ-4B, ktoré vyrába americká firma Northrop Grumman a ktoré sú vybavené výkonnými motormi od firmy Rolls-Royce.
Hlavným dodávateľom pre projekt bude americká spoločnosť Northrop Grumman ISS International, k najväčším subdodávateľom budú patriť nemecké oddelenie Európskej obrannej a leteckej spoločnosti (EADS), talianska firma Galileo Avionica a kanadská vojenská divízia firmy General Dynamics.
Na projekte AGS sa zúčastnia aj Slováci, pričom celkove ho podporí 13 z 28 členských krajín aliancie: Bulharsko, Česká republika, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Nemecko, Nórsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené štáty a Taliansko.
"Je to dobrá dohoda, veľká dohoda, ukončená dohoda," stručne opísal odsúhlasenie projektu AGS šéf americkej obrany Leon Panetta.
Rasmussen o projekte vyhlásil, že jeho potreba bola viac ako citeľná počas minuloročných operácií aliancie v Líbyi.
"Tento projekt umožní našim veliteľom vidieť, čo sa deje dolu na zemi. Na širokom priestore, cez všetky časové pásma a v akomkoľvek počasí," upozornil Rasmussen.