SME

Pentagon: Izrael zrejme zaútočí na Irán na jar

Americký minister obrany sa domnieva, že preventívny útok na Irán príde čoskoro.

Zobrazenie lídra iránskej revolúcie z roku 1979 ajatolláha Chomeiního na stene bývalej americkej ambasády v Teheráne.Zobrazenie lídra iránskej revolúcie z roku 1979 ajatolláha Chomeiního na stene bývalej americkej ambasády v Teheráne. (Zdroj: SITA/AP)

Už o rok by podľa neho mohol mať Irán atómovú bombu.

WASHINGTON, TEL AVIV. Americký minister obrany Leon Panetta si podľa novinára denníka Washington Post Davida Ignatiusa myslí, že je „silne pravdepodobné“, že Izrael v priebehu apríla až júna zaútočí na Irán.

Panetta tiež povedal, že Izrael sa nikdy netajil úmyslom konfrontovať Irán, ak vyhodnotí, že nebezpečenstvo, ktoré predstavuje iránsky nukleárny program, je neúnosné.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Irán: Izrael je rakovina

O tom, že Izrael už­už chystá útok na Irán, informujú svetové médiá v posledných rokoch často. Nie je to úplné klamstvo a vždy je zaručená čítanosť.

SkryťVypnúť reklamu

A vždy sa dá očakávať podobná reakcia, akú predviedol iránsky ajatolláh Chameneí, ktorý označil Izrael za „rakovinu“ a sľúbil pomáhať každému, kto bude pracovať na jej zničení.

Je teda správa Washington Postu niečím nová? Analytici hovoria, že áno aj nie.

Časovo sa zhoduje s vyjadreniami viacerých izraelských politikov vrátane ministra obrany Ehuda Baraka, že ak sankcie proti Iránu nezaberú, bude treba riešiť vec inak, a to „kým nebude príliš neskoro“.

V izraelskom meste Herzliya sa tento týždeň konala výročná bezpečnostná konferencia, a tak tam zazneli aj informácie, že Irán má materiál na štyri jadrové bomby, či že sa pokúša útočiť na izraelské ciele v zahraničí.

Americký minister Panetta zase nedávno vyhlásil, že Irán môže mať do roka hotovú atómovú bombu a do dvoch či troch rokov aj nosič.

SkryťVypnúť reklamu

Tento týždeň tiež bol na tajnej návšteve v Spojených štátoch šéf Mossadu.

Diplomacia nestačí

Na verejnosť sa dostalo aj odporúčanie skupiny bývalých vplyvných demokratických aj republikánskych politikov, aby sa tlak na Irán neviedol len po politickej a ekonomickej línii, ale aby sa zvýrazňovala hrozba vojenského útoku.

Irán je na stole nielen amerických a izraelských politikov už týždne.

Pre vyhrážky, že uvedie do chaosu trhy s ropou, ale aj pre správy Medzinárodnej atómovej agentúry, že urobil pokrok v snahe vyrobiť atómovú zbraň. Aj preto niektorí analytici vystríhajú, aby sa správa amerických novín vnímala aj v tomto kontexte.

Nedá sa tiež vylúčiť, že Američania sa zverejnením „úmyslov“ svojho spojenca, snažia na Izrael zatlačiť, aby si to rozmyslel. Súčasnej administratíve by útok na Irán určite nepomohol.

SkryťVypnúť reklamu

Obamovi to nevyhovuje

Obama sa usiluje o znovuzvolenie a ako politik, čo hlásal nový prístup k Blízkemu východu, odlišný od vojnového prezidenta Georgea Busha, ďalší chaos nepotrebuje.

Izraelskí experti sa zhodujú, že postoj Izraela k Iránu je tvrdší ako obyčajne. Či to zvyšuje aj pravdepodobnosť útoku, na tom sa rozchádzajú.

Časť z nich hovorí, že kombinácia tvrdých sankcií spravodajských operácií a sabotáží, by mohla Irán skutočne dostať na kolená. Časť oponuje, že vládcovia v Teheráne sú nevyspytateľní.

Navyše, v izraelskom vedení neexistuje absolútna zhoda. Bývalý šéf Mossadu a aj časť generálov sú za menšie, sofistikované akcie, z ktorých ani nemusí byť zrejmé, kto ich spáchal.

Rozhodnutie však bude na izraelskom kabinete. To vedia aj vo Washingtone.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 178
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 698
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 580
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 581
  5. Plátené tašky a opakované použitie 4 006
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 934
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 604
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 481
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

V roku 2021 skupina poslancov označila chov domácich zvierat za deštruktívny spoločenský problém.


TASR 1
Belgickí farmári protestujú v Bruseli

Telo matky a jej dcéry objavili hasiči v piatok ráno po požiari fary.


TASR

Kontaminované boli tri jednokilogramové balenia Haribo Happy Cola F!ZZ.


TASR

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 4 ďalší 25

Sportnet

Hráči Sniny počas penaltového rozstrelu v zápase Snina - Lehota pod Vtáčnikom.

Futbalistom Sniny ostali oči pre plač.


Futbalový agent Martin Petráš.

EURO U21 je najväčšie futbalové podujatie, ktoré môže Slovensko usporiadať.


TASR
Centrálny kurt Philippa Chatriera počas zápasu Lorenzo Musetti - Carlos Alcaraz v semifinále Roland Garros 2025.

Núdzové riešenie z 80-tych rokoch 19. storočia sa ukázalo ako revolučné.


Jan Kamarád
SkryťZatvoriť reklamu