LIMA, BRATISLAVA. Civilizácia tam ešte nedorazila. Najcennejšími nástrojmi sú mačeta či miska na jedlo, pri love stačí obyčajný luk so šípmi alebo oštep. Aj tak vyzerajú niektoré z izolovaných amazonských kmeňov v Peru, ktoré sa ešte nestretli s moderným svetom.
To sa však môže čoskoro zmeniť, v oblasti sa totiž začal masívny výrub stromov, ktorý niektoré z kmeňov vytláča preč z tradičného územia. Navyše domorodci začali útočiť na neopatrných cudzincov.
Útoky na cudzincov
O kmeni Mashco-Piro z národného parku netušia veľa ani odborníci. Teraz však organizácia Survival International zverejnila nové zábery, ako sa na pár minút niekoľko príslušníkov kmeňa usadilo na brehu rieky, po ktorej plávajú člny. Naznačuje to, že sa kmeň nebráni kontaktu.
Ten istý kmeň však pred časom zaútočil na jedného zo strážcov národného parku Manu na hraniciach s Brazíliou a zabil iného domorodca, ktorý bol jediný schopný s kmeňom komunikovať.
„Narastali tu konflikty a násilie voči cudzincom, ktorí prišli na ich územie,“ povedala pre BBC Rebeca Spoonerová z mimovládnej organizácie. Varovné šípky príslušníci kmeňa vystrelili aj na turistov.
Po zverejnení nových snímok úrady v Peru vyzvali ľudí, aby sa s domorodcami nesnažili kontaktovať. Nebezpeční nemusia byť len pôvodní obyvatelia pralesa pre cudzincov, ale aj oni samotní.
Štát sa obáva najmä zavlečenia chorôb, proti ktorým nemajú domorodci protilátky.
Kradnú ženy
Odborníci odhadujú, že len v Peru jestvuje asi pätnásť dosiaľ izolovaných kmeňov. Na celom svete by ich malo byť dokopy iba sto.
Samotný kmeň Mashco-Piro môže mať asi šesťdesiat členov. Je vraj preň bežnou praxou, že okolitým skupinám v pralese kradne ženy a deti.