Dlhá kampaň plná negatívnych reklám nemusí republikánom nutne ublížiť.
ORLANDO, BRATISLAVA. Boj, v ktorom si strany vyberajú svojho kandidáta na amerického prezidenta, sa môže vybaviť rýchlo, no môže trvať aj pol roka.
Pred štyrmi rokmi republikáni súperili do začiatku marca. Všetko naznačuje, že tentoraz sa budú navzájom špiniť dlhšie.
Chce boj v každom štáte
Po utorkovom víťazstve Mitta Romneyho na Floride, prvom veľkom štáte primárkovej sezóny, sa exguvernér z Massachusetts znova dostal do pozície hlavného favorita. Jeho hlavný súper Newt Gingrich, ktorý vyhral v Južnej Karolíne, sa však nevzdáva.
„Budeme bojovať v každom štáte, vyhráme a vrátime sa sem do Tampy na augustový zjazd,“ povedal Gingrich burácajúcemu publiku po oznámení výsledkov. Práve na Floride bude konvent strany, kde sa potvrdí súper prezidenta Baracka Obamu.
Ten nemusí byť jasný tak skoro. Republikáni pozmenili pravidlá nominácie. Kandidátov určujú delegáti, Američania v primárkach rozhodujú, koho podporia. V roku 2008 takmer všade platilo, že víťaz získal všetkých delegátov v štáte.
Teraz má oveľa viac štátov proporčný systém, čo nahráva dlhšej súťaži. Aj preto sa napríklad Obama pred štyrmi rokmi naťahoval s Hillary Clintonovou až do júna.
Kandidáti pritom väčšinou bojujú, kým majú peniaze. S tými momentálne nemá Gingrich problém. Za posledný štvrťrok 2011 vyzbieral desať miliónov dolárov, rovnakú finančnú injekciu dostal v januári aj politický akčný výbor (superPAC), ktorý ho podporuje a platí negatívne reklamy proti Romneymu. Nedostatok peňazí je dôvod, prečo z ôsmich hlavných kandidátov pokračujú už len štyria.
Môže zlepšiť kandidáta
Americkí politológovia zvykli tvrdiť, že dlhá kampaň stranám škodí. Príliš na seba útočia, čo spôsobí, že voličom, najmä umierneným, prestanú byť sympatickí a cez volebný deň zostanú doma.
Primárky pred štyrmi rokmi to zmenili. Obamovi dlhý boj s Clintonovou neublížil. Naopak, naučil sa, ako čeliť útokom a v hlavnej kampani ho už John McCain nemal čím prekvapiť.
To by mohlo pomôcť aj tento rok republikánom. „Útoky Gingricha už urobili z Romneyho silnejšieho diskutéra. V politike platí: čo ťa nezabije, to ťa posilní,“ napísal Wall Street Journal.