Primárky na Floride boli pre republikánov prvým veľkým testom. Florida je s takmer 19 miliónmi obyvateľov štvrtý najväčší americký štát.
MIAMI. Republikánsky uchádzač o nomináciu v amerických prezidentských voľbách Mitt Romney dostane od dnešného dňa ochranu, zabezpečovanú príslušníkmi tajnej služby. Informovala o tom tlačová agentúra AP.
O ochranu požiadalo vedenie Romneyho kampane, uviedol nemenovaný predstaviteľ americkej administratívy. Podľa jeho slov bolo rozhodnuté, že Romney spĺňa podmienky pre pridelenie ochrany. Mal na ňu nárok aj preto, že sa stal hlavným prezidentským kandidátom, ktorý už zozbieral určitú sumu peňazí.
Stavil na negatívnu kampaň
Šestnásť miliónov dolárov, ktoré Mitt Romney napumpoval do negatívnej mediálnej kampane proti svojmu hlavnému konkurentovi na Floride, sa mu vyplatilo. Televízne šoty ohovárali posledné dni pred primárkami Newta Gingricha od hlavy po päty a späť takmer v každej hodine.
Opäť sa potvrdilo, že presne takáto kampaň v Spojených štátoch funguje najlepšie.
Po zatvorení volebných miestností triumfoval v utorok Mitt Romney so 46 percentnou podporou registrovaných republikánskych voličov.
Romneyho druhá výhra
Bývalý hovorca Snemovne reprezentantov a ostrieľaný matador washingtonských kuloárov Newt Gingrich síce vyhral predchádzajúce primárky v Južnej Karolíne, na Floride ho ale 32 percentný zisk voličských hlasov deklasoval na druhé miesto. To by vôbec nemuselo byť až také zlé, keby rozdiel medzi ním a Romneym nebol až dvojciferných 14 percent.
Za Floridu si teda Romney do záverečného boja o nomináciu na šéfa Bieleho domu prenáša 50 hlasov delegátov. Ide v poradí o druhú výhru zo štyroch doterajších republikánskych súťaží, ktoré postupne prebehnú aj vo zvyšných 46 štátoch USA.
Ak si ale chce kandidátku do prezidentských volieb, ktoré budú 6. novembra, zaistiť, má pred sebou ešte dlhú štreku. Takýchto hlasov delegátov musí postupne nazbierať minimálne 1144. (Zatiaľ ich má 80). Až vďaka nim potom môže získať vytúženú nomináciu na konvente Republikánskej strany, ktorý bude na konci augusta.
V tvrdom boji na „slnečnej Floride“ o približne dva milióny registrovaných republikánskych voličov sa kandidáti v debatách naživo a reklamných spotoch navzájom obviňovali z klamstiev, neschopnosti a zrady konzervatívnych hodnôt. V rečníckom príhovore po vyhlásení výsledkov ale Romney zvolil inú taktiku.
Vymedzoval sa najmä voči Obamovi, ktorý by mal podľa neho uvoľniť priestor pre nové vedenie krajiny: „Nastal čas, aby ste sa stiahli na kraj, pán prezident.“ Svojim konkurentom – okrem Gingricha aj ex-senátorovi Rickovi Santorumovi a kongresmanovi Ronovi Paulovi – priznal rešpekt a pochvalu.
Gingrich chce pokračovať
Naproti tomu Gingrich vo svojom prejave nedokázal Romneyho meno prepasírovať cez svoje pery. Od začiatku do konca hovoril v duchu hesla, ktoré mal vylepené na transparente nad svojou hlavou: „Ešte 46 primáriek do konca“. Viackrát zopakoval, že plánuje obehať každý jeden zo zvyšných štátov a s voličmi debatovať zoči-voči.
Víťazstvo na Floride je pre Romneyho prvé bez akejkoľvek poznámky pod čiarou. V Iowe o svoju tesnú výhodu po prvých caucuses neskôr prišiel. (Po prepočítaní hlasov bol za ich víťaza vyhlásený Santorum).
Víťazstvu v primárkach v New Hampshire zasa nikto z jeho rivalov neprikladal veľký význam, lebo bývalý obľúbený guvernér susedného štátu Massachusetts tam vyhral v pozícii „favorizovaného syna“.
Čaká sa na Superutorok
Ale jeho silný finiš na Floride, znamená obrovský krok vpred v jeho vyhliadkach na získanie nominácie.
Jeho podpora v oblastiach s vysokou koncentráciou bohatých a starších republikánov stačila na to, aby prebila príklon prívržencov vplyvného hnutia Tea Party, horlivých kresťanov a hlboko konzervatívnych voličov ku Newtovi Gingrichovi. Najbližšie primárky budú v Nevade, už na budúcu sobotu. Aj tu prieskumy favorizujú Mitta Romneyho.
Do volebného Superutorka zostáva ale všetko otvorené. Stále je to boj štyroch: Romney, Gingrich, Santorum (12 percent) a Paul (7 percent). Šiesteho marca budú primárky naraz v deviatich štátoch USA. Až potom bude jasné, či sa boj o nomináciu zredukuje na „two man race“ (boj dvoch najsilnejších) alebo uvidíme „one man show“ (o kandidátovi bude viac-menej rozhodnuté).
Autor: Z Miami od našej spolupracovníčky Aleny Taranovej