PARÍŽ.
Návrh na preskúmanie spornej legislatívy, vyvolávajúcej nevôľu Turecka, podpísalo vyše 70 členov Senátu naprieč politickým spektrom. Podporilo ho aj 50 poslancov dolnej snemovne.
Ústavná rada má právomoc zákon odmietnuť ako protiústavný. O podaní musí rozhodnúť v priebehu mesiaca.
Dolná komora francúzskeho parlamentu schválila zákon ešte v decembri, Senát ho po ostrej diskusii odsúhlasil 23. januára. Prezident Nicolas Sarkozy chcel, aby zákon vstúpil do platnosti do dvoch týždňov, čo však znemožnila
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan označil zákon za "diskriminačný a rasistický" a vyzval Sarkozyho, aby ho nepodpísal. Ankara na protest zrušila všetky plánované ekonomické, politické a vojenské stretnutia s francúzskymi predstaviteľmi.
V prípade, že zákon vstúpi do platnosti, bude vo Francúzsku popieranie genocídy Arménov trestným činom. Previnilcom bude hroziť ročné väzenie a pokuta až do 45.000 eur.
Zabitie približne 1,5 milióna Arménov uznalo za genocídu už viac ako 15 krajín. Turecko pripúšťa, že v chaose pred pádom Osmanskej ríše prišli o život státisíce Arménov, popiera však, že boli systematicky zabíjaní. Podľa Ankary prišlo vtedy o život aj veľké množstvo Turkov.