BRUSEL. Európska komisia (EK) dnes navrhla, aby sa na zoznam 33 znečisťujúcich látok, ktoré sa monitorujú a kontrolujú v povrchových vodách EÚ, doplnilo ďalších 15 chemikálií. Ide o ďalší krok smerom k zlepšeniu kvality riek, jazier a pobrežných vôd.
Komisia upozornila, že zlepšovanie kvality vody v EÚ by mohlo byť ohrozené novými formami chemického znečistenia. Medzi spomínaných 15 látok patria priemyselné chemikálie, ako aj látky používané v biocídoch, farmaceutikách a prípravkoch na ochranu rastlín. Vybrané boli na základe vedeckých dôkazov, podľa ktorých môžu predstavovať závažné zdravotné riziká.
Znečistenie vôd je jednou z environmentálnych obáv, ktoré občania EÚ spomínajú najčastejšie. Vítam tento vývoj, lebo jasne reaguje na očakávania našich občanov. Týchto 15 ďalších chemikálií je potrebné monitorovať a kontrolovať, aby sa zaistilo, že neohrozia životné prostredie alebo ľudské zdravie, uviedol komisár pre životné prostredie Janez Potočnik.
Novonavrhované látky sú výsledkom prehodnotenia, v rámci ktorého sa posudzovali riziká vyplývajúce z prítomnosti rôznych úrovní približne 2000 látok v povrchových vodách, ako aj ich nebezpečnosti, výroby a používania. Pri šiestich z 15 nových prioritných látok sa v navrhovanej klasifikácii bude vyžadovať postupné ukončenie ich vypúšťania do vôd počas nasledujúcich 20 rokov.
Navrhovanými pätnástimi dodatočnými prioritnými látkami sú prípravky na ochranu rastlín s obsahom týchto látok: aklonifén, bifenox, cypermetrín, dikofol, heptachlór, chinoxyfén. Ďalej látky používané v biocídnych výrobkoch (cybutrín, dichlórvos, terbutrín), priemyselné chemikálie (kyselina perfluóroktán-sulfónová a hexabrómcyklododekán), vedľajšie produkty spaľovania (dioxín a PCB podobné dioxínom) a po prvý raz sú navrhnuté aj farmaceutiká s obsahom látok ako 17-alfa-etinylestrádiol (EE2), 17-beta-estrádiol (E2) a diklofenak.