Autorské práva na Hitlerovu protižidovskú knihu platia len do roku 2015.
BERLÍN, BRATISLAVA. Pätnásťstránková brožúra s citátmi z knihy nacistického vodcu Adolfa Hitlera Mein Kampf (Môj boj) mala vyjsť s nápisom Nečitateľná kniha.
„Mein Kampf je zle napísaný, má čudný jazyk a chýba mu vnútorná logika,“ vysvetľoval britský vydavateľ Peter McGee.
Včera prvá z troch plánovaných brožúr vyšla v náklade 100-tisíc kusov a bola naozaj nečitateľná. Nie pre obsah, ale pre rozsudok mníchovského súdu boli myšlienky z nacistickej biblie rozostrené.
Nemci to zvládnu
Mein Kampf
Vyšiel v dvoch zväzkoch
kniha vyšla v dvoch zväzkoch v rokoch 1925 a 1927, Hitler ju napísal v bavorskom väzení, kde sedel za pokus o puč v roku 1923, jedna časť je autobiografická, druhá je o nadradenosti rás, o nacistickom hnutí a o tom, že Hitler je vyvolený dostať Nemecko späť k moci.
Predávať v stánkoch citáty z najznámejšieho Hitlerovho diela so sprievodným komentárom zakázal v stredu krajinský súd v Mníchove.
Autorské práva na knihu má spolková krajina Bavorsko, ktorá ich získala po skončení druhej svetovej vojny od víťazných mocností na 70 rokov.
„Spolková krajina Bavorsko bude aj v budúcnosti brániť svoje autorské práva,“ povedal k rozhodnutiu súdu bavorský minister financií Markus Söder.
Britský vydavateľ verdikt čakal, takže stránky s citátmi upravil už pred ním. Čítať sa tak dajú len sprievodné komentáre.
„Musíme dať verejnosti dôveru, že 66 rokov po skončení vojny je svojprávna a schopná s materiálom naložiť a poučiť sa z neho,“ povedal pre agentúru DPA profesor žurnalistiky a autor komentára k Hitlerovým citátom Horst Pötker.
Rozhodnutie, čo s dielom, ktoré počas druhej svetovej vojny viedlo k vyhladeniu šesť miliónov Židov, sa tak iba odkladá na rok 2015. O tom, ako s ním naložiť potom, diskutujú Nemci dlho.
„Politika zákazov a tabuizácie nie je ničím iným ako vyjadrením bezmocnosti pri narábaniu s historickým štvavým dielom z nacistických čias,“ povedal Sepp Dürr, poslanec Zelených v bavorskom parlamente. Za zverejnenie sú aj predstavitelia židovskej obce.
„Mám pochopenie pre požiadavku odkliať medzičasom mystifikované dielo. Ale projekt britského vydavateľa McGeeho je hlavne o biznise,“ povedala predsedkyňa izraelskej kultúrnej obce v Mníchove.
Antisemitizmus narastá
Tí, ktorí sú za zverejnenie Mein Kampf, pripomínajú, že už dnes sa k Hitlerovej knihe dostanete cez stránky islamistických a krajne pravicových skupín. Tie sa tiež podieľajú na tom, že antisemitizmus je v nemeckej spoločnosti stále silný.
Podľa najnovšej štúdie desiatich nemeckých vedcov a historikov, ktorí dva roky sledovali Nemcov pri práci, vo voľnom čase a študovali obsah nemeckých médií, je antisemitizmus na vzostupe. Týka sa až 20 percent Nemcov.
„Antisemitizmus v našej spoločnosti funguje na rozšírených predsudkoch, hlboko zakorenených klišé a na zlom svedomí voči židom,“ povedal pre agentúru DPA historik a jeden z autorov štúdie Peter Longerich.
Najviac sú protižidovské heslá rozšírené na tribúnach fanúšikoch pri futbalových zápasoch, ale aj v školách je nadávka žid bežná. Protižidovské heslá šíria i islamistické a krajne pravicové webové stránky.
Krajne pravicový tábor má v Nemecku asi 26-tisíc prívržencov, islamistických organizácií je v Nemecku 29 a majú viac ako 37-tisíc stúpencov.
„Rozsiahla stratégia na boj s antisemitizmom v Nemecku neexistuje,“ dodáva Juliane Wetzelová, ďalšia z autoriek štúdie, ktorú si dala vypracovať nemecká vláda.