ALMATY.
Generálny prokurátor Aschat Daulbajev dnes v televíznom prenose informoval, že trestne stíhaní budú okrem policajtov i traja opoziční politici za podnecovanie zamestnancov k násilnostiam.
Medzinárodné organizácie na ochranu ľudských práv kritizovali postup kazašskej vlády pri vyšetrovaní udalostí v Žanaozene, ktorá ho podľa nich využíva na represie voči opozícii. V stredoázijskej republike má moc pevne v rukách strana Nur Otan dlhoročného prezidenta Nursultana Nazarbajeva.
K ojedinelým zrážkam došlo mesiac pred parlamentnými voľbami v Kazachstane, ktorý je považovaný za stabilnú krajinu získavajúcu čoraz väčší medzinárodný vplyv najmä ako významný vývozca ropy a zemného plynu, ako i kľúčový článok dodávok zásob pre vojenské operácie NATO v Afganistane.
K nepokojom došlo po takmer pol roka trvajúcom okupačnom štrajku bývalých zamestnancov rafinérie, ktorých prepustili v lete.
Úrady tvrdia, že situácia sa vyhrotila, keď demonštranti zaútočili na návštevníkov detského koncertu na hlavnom námestí, pričom zapálili budovy s obchodmi a kanceláriami. "Polícia bola nasadená, aby upokojila situáciu, pričom sa dostala pod paľbu rozvášneného davu, ktorí hádzal kamene a Molotovove kokteily," uviedol prokurátor, ktorý zároveň menoval troch obvinených policajtov. Tí podľa neho svojvoľne vytiahli zbraň, čo viedlo k obetiam a zraneniam civilistov.
Z podnecovania nepokojov obvinili tiež dvoch predstaviteľov neregistrovanej strany Alga, ako aj bývalého prezidentského kandidáta Serika Sapargaliho. Ich zatknutie v pondelok kritizovala organizácia Human Rights Watch so sídlom v USA.