WASHINGTON, BRATISLAVA. Debbie Bosaneková je len obyčajnou sekretárkou jedného neobyčajného miliardára.
Keď v utorok pri výročnom prejave prezidenta Baracka Obamu o stave únie sedela v lóži s prvou dámou Michelle Obamovou, hovorila, že sa cíti akoby zastupovala „všetky sekretárky“ na svete.
Platí väčšiu sadzbu ako šéf
Pani Bosanekovú, ktorá od svojich sedemnástich rokov pracuje pre jedného z najbohatších mužov sveta Warrena Buffeta, však do Kongresu pozvali z iného dôvodu.
Prezident Barack Obama na nej ukázal, prečo treba zdvihnúť dane najbohatším Američanom. „Warren Buffet má nižšiu daňovú sadzbu ako jeho sekretárka,“ povedal prezident a kamery našli Debbie Bosanekovú.
Lobovanie za vyššie dane pre milionárov, ktoré by pomohli zaplátať dieru v americkom rozpočte, bolo jedným z hlavných bodov prejavu Baracka Obamu. Prezident tým podľa analytikov začal bojovať o voliča pred novembrovými voľbami. Vyššie dane pre milionárov podporuje okolo 60 percent ľudí.
„Myslím, že je to jedna z najlepších kariet, ktorou môže hrať, vzhľadom na čerstvé zverejnenie daňového priznania Mitta Romneyho,“ povedal politológ Henry Brady pre Reuters.
Hlavný favorit republikánov na Obamovho súpera podľa priznania tiež platí nižšiu sadzbu ako väčšina Američanov – v roku 2010 mal vzhľadom na nižšie dane z dividend 13,9 percenta.
Nožnice sa roztiahli
Mnoho Američanov cíti, že rozdiely medzi bohatými a chudobnými sa zväčšujú. Táto nerovnosť sa stala aj jednou z hlavných tém hnutí Occupy v krajine.
Štatistika im dáva za pravdu. Kým po druhej svetovej vojne príjmy najbohatších a obyčajných Američanov rástli zhruba rovnako, od začiatku 80. rokov sa to zmenilo.
Podľa nezávislej Kongresovej rozpočtovej kancelárie príjem najbohatšieho percenta narástol odvtedy o 275 percent, príjem priemerných 60 percent Američanov o 40 percent.
Sadzba daní pre milionárov bola za 80 rokov nižšia ako dnes iba začiatkom 90. rokov. Ešte v roku 1980 bola horná sadzba dane 70 percent, republikánski prezidenti ju znížili až na súčasných Bushových 35.
Kritici zdaňovania bohatých hovoria, že už aj tak v celkových číslach najviac platia štátu. Väčšina milionárov však podľa prieskumov súhlasí s tým, aby ich vláda zdanila viac. S rovnakou iniciatívou prišlo vlani niekoľko milionárov na čele práve s Warrenom Buffetom.