pomínala totiž scénu z filmu.
Belinda a Kimberley však nie sú siroty, naopak majú až priveľa rodičov. Tieto americké dvojčatá si priviezli do Británie z USA manželia Kilshawovci, ktorí zareagovali na inzerát ponúkajúci na internete ich adopciu. Lenže Belinda a Kimberley už dva mesiace bývali s inými adoptívnymi rodičmi v Kalifornii. Tí sú presvedčení, že prednostné právo na deti majú tým pádom oni. Sprostredkovateľka oboch adopcií, či lepšie povedané kúpy, zistila, že Kilshawovci ponúkajú dvakrát toľko, a tak deti uniesla a predala znovu.
Úrad sociálnej starostlivosti vo Walese však dospel k záveru, že musí celý prípad bližšie preskúmať. Kishawovci adoptovali dvojčatá v americkom štáte Arkansas, kde celý proces trvá len desať dní. Z celých USA sem preto prichádzajú potenciálni adoptívni rodičia. Nechutná internetová aukcia však vyvolala v Británii búrku, ale aj americké súdy spochybnili platnosť adopcie.
A aby to nebolo také jednoduché, ozvala sa i pravá matka dvojčiat, Tranda Weckerová, ktorá v americkej televízii vzlykala, že si to rozmyslela a chce deti späť. "Budúcnosť mojich detí visí vo vzduchu. Milujem ich a cítim sa podvedená. Chcem ich späť."
"Pôvodní" kalifornskí adoptívni rodičia majú však podľa právnikov tiež oprávnený nárok na deti. Britské úrady medzitým umiestnili deti v "skutočnej" opatrovníckej rodine, kde budú mať pokoj, kým súdy nerozhodnú, čo ďalej.
Dvojčatá sa tak ocitli už vo štvrtých rukách. No najviac hádam verejnosť, a nielen britskú a americkú, znepokojil spôsob, akým sa deti na internete "predávajú".
Výmena informácií na internete je veľmi rýchla a to vytvára podobnú situáciu ako na aukcii, či aspoň to k dražbe zvádza. To je ale veľmi nebezpečné z hľadiska medzinárodných konvencií a systémov, ktoré majú deti chrániť," uviedol prvý minister waleského Národného zhromaždenia Rhodri Morgan.
Britské noviny priniesli informácie o veľkej konjunktúre internetového obchodu s deťmi. Inzeráty pripomínajú reklamu na tovar. Deti, ktoré tieto inzeráty ponúkajú bohatým ľuďom na Západe, sú oceňované podľa veku, farby pleti a zdravotného stavu. Neregulovanosť tohto typu "podnikania" budí obavy, že nič nebráni pedofilom, aby sa o deti uchádzali. Žiadna z týchto webových stránok nie je síce britská, ale deti putujú do celého sveta, vrátane Británie.
V Británii, kde súkromná adopcia nie je taká bežná ako v USA, a celý proces je veľmi zdĺhavý a zložitý, majú úrady s internetom i dobrú skúsenosť. V Devone napríklad na internete zverejnili skutočné mená a fotografie niekoľkých detí, o ktoré sa prihlásili tisíce záujemcov. Zodpovední pracovníci tak mohli vybrať tých najvhodnejších rodičov pre každé z nich.
Aj v USA majú rovnako dobré skúsenosti s adopciou prostredníctvom internetu. Vďaka fotografiám, ktoré na celosvetovej sieti uverejnili americké úrady našli domov tisíce detí. "Na všetkom je niečo dobré i zlé. Musíte však zistiť, s kým máte do činenia," konštatuje Trennia Tennatová z Floridy, hrdá matka troch dievčat, ktoré si osvojila vďaka internetu.
Sociálni pracovníci ale zvlášť zdôrazňujú, že v prípade adopcií cez internet musí všetko prebehnúť bez veľkého rozruchu, aby deti neboli vystavené stresu. A to v prípade Belindy a Kimberley nemožno ani zďaleka tvrdiť. Zodpovednosť za ich budúcnosť majú teraz súdy.