BERLÍN. Výročie oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim z 27. januára 1945 sa na pôde nemeckého parlamentu pripomína od roku 1996 ako Deň pamiatky obetí národného socializmu.
Tento deň je venovaný pamiatke obetí totalitného režimu počas vlády Národnosocialistickej nemeckej robotníckej strany (NSDAP) v Nemecku: židov, kresťanov, Rómov, ľudí so zdravotným postihnutím, homosexuálov, politických odporcov, predstaviteľov odboja, vedcov, umelcov, novinárov, dezertérov, ľudí nasadených na otrocké práce, ľudí, ktorých počas éry národného socializmu prenasledovali, mučili a vraždili.
Pamätný deň zaviedol 3. januára 1996 prečítaním svojho vyhlásenia prezident Roman Herzog, jeho dátum stanovil nemecký parlament na 27. januára. V ten deň v roku 1945 oslobodila Červená armáda vyhladzovací koncentračný tábor Osvienčim-Brezinka.
Vo svojom vyhlásení pred poslancami nemeckého parlamentu Roman Herzog povedal: "Spomienka musí byť večná, aj budúce generácie musí nabádať k bdelosti. Preto je dôležité nájsť takú formálnu stránku spomienky, ktorá bude účinná aj v budúcnosti. Má vyjadrovať smútok nad žiaľom a stratou, má byť venovaná pamiatke obetí a zabrániť tomu, aby sa celá tá hrôza zopakovala."
V Nemecku sa v tento deň vyvesujú zástavy na verejné budovy na pol žrde, usporadúvajú sa rôzne podujatia, obete národného socializmu si pripomínajú v divadlách, aj na bohoslužbách.
Deň oslobodenia Osvienčimu sa ako pamätný deň oslavuje od roku 1959 v Izraeli, vo Veľkej Británii a v Taliansku. Valné zhromaždenie OSN 1. novembra 2005 vyhlásilo 27. január za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.