WASHINGTON. Americký prezident Barack Obama varoval Irán v utorok večer vo svojom výročnom prejave o stave únie, že Spojené štáty budú naďalej vyvíjať tlak na jeho sporný jadrový program.
Obama povedal, že z hry "nie je vylúčená žiadna možnosť", ale dvere pre rozhovory o mierovom riešení problému sú stále otvorené.
Obama v kľúčovom prejave pred oboma komorami amerického Kongresu uviedol, že Teherán je izolovaný a čelí "ochromujúcim" sankciám, ktoré podľa jeho slov budú platiť dovtedy, kým bude islamská republika otočená chrbtom k medzinárodnému spoločenstvu.
"Amerika je odhodlaná zabrániť Iránu v získaní jadrovej zbrane a ja nevylučujem z hry žiadnu možnosť, ako tento cieľ dosiahnuť. Stále je však možné mierové riešenie záležitosti a čo je oveľa lepšie, ak Irán zmení kurz a splní si záväzky, môže sa pripojiť ku spoločenstvu štátov," povedal šéf Bieleho domu.
Keď Obama v roku 2009 preberal prezidentský úrad, odklonil sa od politiky svojho predchodcu Georgea W. Busha a ponúkol Iránu olivovú ratolesť.
Vyhlásil, že chce s Iránom, ktorý Bush označoval za súčasť "osi zla", nový začiatok.
Potvrdil záväzky Izraelu
Ponuka na rokovania však nepriniesla ovocie a stále silnelo napätie kvôli iránskemu jadrového programu. Teherán tvrdí, že má výlučne mierové účely - výrobu elektriny, ale západné krajiny sa obávajú, že Irán vyvíja jadrovú zbraň.
Prezident sa v prejave o stave únie zameriaval predovšetkým na americké ekonomiku, ale takisto vyjadril istotu, že sýrsky prezident Bašár Asad "čoskoro zistí, že sily zmeny sa nedajú zvrátiť". Obama zdôraznil, že Spojené štáty sa budú stavať proti násiliu a zastrašovaniu na Blízkom východe či v iných častiach sveta.
Opakom sú podľa Obamu demokratické zmeny v Mjanmarsku, bývalej Barme, a označil ich za "svetlo novej nádeje" v Ázii.
Obama sa v prejave snažil upokojiť obavy židovských voličov v Spojených štátoch, aký má vlastne postoj k Izraelu.
"Náš neotrasiteľný záväzok - naozaj neotrasiteľný - v otázke bezpečnosti Izraela znamená, že medzi našimi oboma krajinami bude tá najužšia vojenská spolupráca v dejinách," vyhlásil Obama.
Jadrový program Iránu je pre Izrael hlavným problémom, a preto židovský štát nevylučuje jednostranný útok na iránske jadrové zariadenia.
Odsúdil ekonomickú nerovnosť
Barack Obama v prejave tiež odsúdil ekonomickú nerovnosť v Amerike. Hodil tak rukavicu do ringu, v ktorom bude s republikánmi tento rok v novembri zvádzať tvrdý boj o svoje znovuzvolenie do prezidentského úradu.
Prejav o stave únie je vždy jednou z najväčších politických udalostí v USA a Obama sa vďaka nemu opäť stal stredobodom pozornosti. Posledné mesiace ho totiž zatieňoval ostrý súboj medzi republikánmi, ktorí sa chcú stať jeho súpermi v novembrových voľbách. Podľa očakávania mali Obamov prejav sledovať v televízii desiatky miliónov ľudí.
Obama v prejave vyhlásil, že únia "je čoraz silnejšia". Obvinil však republikánov, že bránia záujmy bohatých na úkor všetkých ostatných.
Svoje vyjadrenia o ekonomickej nerovnosti si ani nemohol načasovať lepšie.
Republikánsky uchádzač o nomináciu v prezidentských voľbách Mitt Romney v utorok už skôr po politickom nátlaku zverejnil svoje daňové priznanie a vyšlo najavo, že v roku 2010 zarobil takmer 22 miliónov dolárov, ale zaplatil daň iba vo výške približne 14 percent.
To je menšie percento, než platia mnohí Američania zo strednej vrstvy.
Obama v prejave navrhol, aby milionári platili vyššie dane - aby tí, čo zarábajú ročne milión dolárov a viac, platili najmenej 30-percentné dane.
Prezident ďalej navrhol lacnejšie hypotéky pre majiteľov domov, čo by mohlo stimulovať rast ekonomiky, zmietajúcej sa v problémoch.
Šéf Bieleho domu tiež navrhol zrušiť daňové stimuly, vďaka ktorým je pre americké firmy atraktívnejšie presúvať pracovné miesta do zahraničia.
Obama uviedol, že polovica úspor, získaných ukončením vojen v Iraku a Afganistane, by sa mala využiť na pokrytie nových investícií v americkej infraštruktúre, ako sú cesty a železnice.
Američania nie sú spokojní
Americký prezident tiež vyzval na vytvorenie nového orgánu, ktorý by postihoval neférové a podvodnícke obchodné metódy po celom svete vrátane Číny.
Obama čelí po troch rokoch vládnutia značným problémom. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že Američania sú rozdelení v názore na jeho celkový výkon v prezidentskom úrade, ale nie sú spokojní s tým, ako rieši ekonomické otázky.
Ekonomika v USA sa síce zlepšuje, ale nezamestnanosť stále dosahuje až 8,5 percenta. Vládny dlh je 15,2 bilióna dolárov, čo je rekord. Keď Obama nastupoval do Bieleho domu, dlh bol menší, 10,6 bilióna dolárov.
Opoziční republikáni výročnú správu odsúdili. Označili ju za neférový triedny boj, poznamenala tlačová agentúra DPA.
"Žiadna charakteristická črta Obamovho pôsobenia na poste prezidenta nie je smutnejšia, ako jeho sústavné úsilie rozdeliť nás, aby sa niektorým Američanom zapáčil kritizovaním iných," povedal Mitch Daniels, guvernér Indiany, v oficiálnej reakcii republikánov.
Predseda Snemovne reprezentantov a hlavný republikán Kongresu John Boehner vyjadril názor, že prezidentské voľby budú referendom o zlyhaniach Obamovej politiky.
Republikáni počas Obamovho prejavu tlieskali zriedkavo, uviedla AP.
Objal postrelenú kongresmanku
Gabrielle Giffordsová utrpela vážne zranenia pri pokuse o jej zavraždenie pred viac ako rokom.
Americkú kongresmanku Gabrielle Giffordsovú - ktorá oznámila odstúpenie kvôli zotavovaniu sa zo zranení po útoku - v Kongrese osobitne pozdravil prezident USA Barack Obama, ktorý v noci nadnes predniesol výročný prejav o stave únie.
Obama objal Giffordsovú, ktorú srdečne pozdravovali kolegovia v Kongrese. Tento týždeň chce odstúpiť, aby sa mohla sústrediť na pokračujúcu rekonvalescenciu. Utrpela vážne zranenia pri pokuse o jej zavraždenie pred viac ako rokom.
Kongresmanka sa mesiace liečila, v júni ju prepustili z nemocnice do domácej starostlivosti. Jej manžel, bývalý astronaut Mark Kelly, sledoval prejav amerického prezidenta z lóže prvej dámy Michelle Obamovej spolu s ďalšími čestnými hosťami.
Giffordsová sa v lete nakrátko objavila v Kongrese kvôli účasti na dôležitom hlasovaní. Inak sa však počas svojej terapie aktívne nezapájala do tvorby legislatívy.
Obvinený strelec Jared Lee Loughner (22) sa musel podrobiť psychiatrickému liečeniu po tom, ako ho najprv uznali za nespôsobilého absolvovať súdny proces.
tasr