BUKUREŠŤ. Tisíce ľudí dnes v Rumunsku opätovne demonštrovali s požiadavkou odstúpenia vlády pre tvrdé úsporné opatrenia a klesajúcu životnú úroveň. Protivládne protesty pokračujú v krajine už 12. deň.
Pred sídlo vlády v Bukurešti prišlo zhruba 2000 odborárov, učiteľov, zdravotných sestier či penzionovaných vojakov a žiadalo demisiu premiéra Emila Boca a prezidenta Traiana Basesca. Ďalších 5000 demonštrantov v meste Iaši na východe krajiny vyzvalo na konanie predčasných volieb.
Premiér Boc dnes, keď Rumunsko oslavovalo štátny sviatok - Deň zjednotenia -, vystúpil v parlamente a vyzval národ na spoločnú prácu pri prekonávaní ekonomickej krízy.
Hnev verejnosti vyvolali rázne úsporné opatrenia vlády vrátane zníženia platov a zvýšenia daní. Rumunsko si v roku 2009, keď sa ekonomika krajiny prepadla o sedem percent, požičalo od Medzinárodného menového fondu, Európskej únie a Svetovej banky 20 miliárd eur.
Popularita vládnej strany pred novembrovými parlamentnými voľbami výrazne poklesla.
Na zhromaždeniach minulý týždeň na bukureštskom Univerzitnom námestí, jednom z miest protikomunistickej revolúcie z roku 1989, použila polícia slzotvorný plyn a demonštranti hádzali dlažobné kocky a zápalné fľaše.
"Chcem si zachovať dôstojnosť, chcem, aby padla táto diktatúra vytvorená prezidentom a premiérom," uviedla pre agentúru Reuters v Bukurešti Otilia Dobricová, učiteľka v materskej škôlke a sekretárka na čiastočný úväzok, ktorá zarába 1400 lei mesačne (322 eur).
Rumunský premiér Emil Boc vymenoval nového ministra zahraničia deň potom, čo jeho predchodcu Teodora Baconschiho odvolal za výroky o protivládnych protestoch.
Novým šéfom diplomacie sa má stať Cristian Diaconescu. Jeho nomináciu musí schváliť prezident Traian Basescu, malo by sa tak však stať ešte dnes.
Exminister Baconschi povedal minulý týždeň, že demonštranti, ktorí hádzali tehly a Molotovove koktaily na políciu, sú "hlúpi a násilnícki obyvatelia chudobných štvrtí" a prirovnal ich k baníkom, ktorí v 90-tych rokoch "opakovane prichádzali do Bukurešti a využívali násilie na ovplyvnenie politického vývoja". Premiér ho za jeho výroky odvolal z funkcie.
Päťdesiatdvaročný Diaconescu bol ministrom zahraničia aj v roku 2009 v koaličnej vláde liberálnych a sociálnych demokratov.