Predstavitelia európskej diplomacie naznačili, že pripravujú ďalšie sankcie voči režimu bieloruského prezidenta.
BRUSEL. Situácia v Bielorusku nepatrila medzi prioritné témy pondelkového zasadania Rady EÚ pre zahraničnú politiku, avšak predstavitelia európskej diplomacie naznačili, že Brusel pripravuje ďalšie sankcie voči prívržencom bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.
"Ohľadom Bieloruska sme sa ubezpečili, že niet inej cesty ako dôsledné sankcie voči ľuďom a podnikom, ktorí podporujú bieloruskú ekonomiku," povedal pre TASR slovenský minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda.
V pondelok večer diplomati EÚ naznačili, že ďalšie sankcie sú v procese príprav a budú sa týkať verných prívržencov prezidenta Lukašenka.
Podľa európskeho internetového denníka EUobserver by tentoraz malo ísť o "veľké" mená bieloruskej ekonomiky. O ľudí, ktorí profitujú z priazne vládneho režimu a vládny režim zas profituje z ich podnikania.
EUobserver uvádza mená ako Jurij Čiž, majiteľ chemického koncernu Triple Group, ktorý zároveň podniká v oblasti kúpeľov a vlastní reťazec maloobchodných predajní.
Na zozname je aj ďalší bieloruský milionár Paul Topuzidis, majiteľ reťazca hypermarketov Korona a na zoznam sankcií by sa mal dostať aj Aleksander Mošenski, majiteľ spoločnosti Santa Impex Brest, ktorý sa zaoberá aj veľkopredajom mlieka a morských produktov.
Podľa údajov internetovej stránky Demokratické Bielorusko (www.democreaticbelarus.eu) bieloruskí oligarchovia typu Čiž, Mošenski, Topuzidis a ďalší, odvádzajú predstaviteľom vládneho režimu určité percentá zo zisku, aby mohli nerušene podnikať a získavať potrebné licencie a povolenia.
Na súčasnom "čiernom zozname" EÚ sa v súčasnosti nachádzajú mená 245 "vplyvných" Bielorusov. Tento zoznam chce EÚ v blízkej budúcnosti ešte viac rozšíriť a okrem bieloruských milionárov by naň mali pribudnúť aj mená tých predstaviteľov zo silových štruktúr, ktorí sa v decembri roku 2010 podieľali na potlačení pouličných demonštrácií.