ŠTOKHOLM.
Laureátka zo stredoamerickej republiky stála pri zrode organizácie na ochranu žien a jej knihu Los demonios del Edén (Démoni raja) preložili vlani aj do švédskeho jazyka. Vo svojej práci sa zaoberala napríklad obchodom s bielym mäsom alebo odhaľovaním pedofilných sietí s kontaktmi na vysokopostavených politikov jej vlasti.
Taliansky spisovateľ Roberto Saviano žije pod neustálou ochranou bezpečnostných zložiek, pretože ho na smrť odsúdila neapolská mafia Camorra po zverejnení knihy Gomora, známej aj z prekladov do slovenského a českého jazyka a z filmovej adaptácie.
Ocenenie, ktoré nesie meno niekdajšieho švédskeho premiéra Olofa Palmeho, udeľujú s dotáciou 75.000 dolárov každoročne od roku 1987.
Cenu získali okrem iných aj niekdajší československý a český prezident Václav Havel (1989), organizácia Amnesty International (1991), sarajevskí študenti (1993), mjanmarská prodemokratická aktivistka Aun Schan Su Ťij (2005) či niekdajší generálny tajomník OSN Kofi Annan (2006).
Zdroj: DPA