ZÁHREB. Chorváti v nedeľňajšom referende odsúhlasili svoj vstup do Európskej únie, ľudové hlasovanie je však napriek tomu pre mnohých sklamaním.
Dôvodom je nízka účasť, ktorá nedosiahla ani hranicu 50 percent. Referendum je ale platné, keďže v tomto prípade zákony nehovoria o žiadnom kvóre.
Dôvodom nízkej účasti je podľa nového premiéra Zorana Milanoviča sklamanie z politiky.
"Toto je správa o situácii v krajine, správa určená mojej vláde," reagoval Milanovič na údaje volebnej komisie, podľa ktorej prišlo v nedeľu k urnám len 44 percent oprávnených voličov.
Prezident Ivo Josipovič je však spokojný - podľa neho je dôležitejšie číslo hovoriace o tom, koľko percent Chorvátov hlasovalo za vstup do únie.
K úspešnému referendu už Chorvátom v noci z nedele na pondelok zablahoželal aj stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.
Chorvátom zablahoželala aj šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová. "Som potešená výsledkami všeľudového hlasovania v Chorvátsku," uviedla.
Európska komisia však nekomentovala relatívne slabú účasť chorvátskych voličov na referende o pričlenení k EÚ.
Za vstup sa v nedeľu vyslovilo viac ako 66 percent účastníkov všeľudového hlasovania, proti nemu hlasovalo viac ako 33 percent hlasujúcich.
O výsledkoch informoval médiá v nedeľu večer Branko Hrvatin, šéf chorvátskej ústrednej volebnej komisie.
Členstvo bude pre Chorvátov vyvrcholením ich niekoľkoročného úsilia, ktoré bolo spečatené v decembri minulého roka uzavretím prístupovej zmluvy.
Na základe nej by sa krajina mala stať 28. členom bloku 1. júla 2013.
Ďalšími adeptmi Srbsko a Čierna Hora
Po Chorvátsku čaká najbližšie vyjednávací proces Čiernu Horu.
BRUSEL. Nedeľňajšie referendum v Chorvátsku potvrdilo vôľu tejto krajiny stať sa 28. členom Európskej únie, povedal hovorca Európskej komisie Peter Stano a dodal, že z hľadiska ďalšieho rozširovania Únie na Balkáne sú najbližšími kandidátmi Čierna Hora a Srbsko.
"Momentálne sa prístupový proces v krajinách západného Balkánu týka najmä Čiernej Hory a Srbska. Obe krajiny čakajú v najbližších týždňoch na definitívny súhlas členských krajín Európskej únie," povedal Stano, hovorca komisára Štefana Füleho, zodpovedného za agendu rozširovania a susedskú politiku.
Stano spresnil, že v prípade Srbska pôjde o to, či dostane štatút kandidátskej krajiny, čo je v podstate predstupeň na začatie prístupových rokovaní s Úniou.
Srbsko očakávalo udelenie štatútu kandidátskej krajiny na poslednom, decembrovom summite Únie, ale nestalo sa tak.
V prípade Čiernej Hory, upozornil Stano, je to začiatok prístupových rokovaní v júni, keď sa začne s vyjednávaním jednotlivých kapitol, ktoré súvisia so vstupom.
"Takže prvá po Chorvátsku bude nasledovať Čierna Hora, ktorú čaká vyjednávací proces. A potom sa uvidí," povedal Stano o najbližšom kandidátovi na rozšírenie.
Dodal však, že Európska komisia nedáva kandidátskym krajinám nijaké časové rámce ani harmonogramy, takže ešte nemožno hovoriť o dátume vstupu Čiernej Hory alebo Srbska do únie.
Všetko bude záležať od toho, ako budú jednotliví kandidáti napredovať v reformnom procese, ako splnia kritériá na vstup a ako sa im bude dariť napredovať na ceste transformácie a zavádzania demokratických štandardov a princípov trhovej ekonomiky.
tasr