BUDAPEŠŤ. Protest sa konal pri pomníku prvého uhorského premiéra Lajosa Battyhánya.
Na podujatí trvajúcom poldruha hodiny rečníci vyjadrili názor, že sloboda slova a médií je v Maďarsku v súčasnosti ohrozená. Žiadali obnovenie vysielania populárneho Klubrádia, ktoré na základe rozhodnutia mediálnej rady prišlo o svoje budapeštianske frekvencie. Rozhodnutie mediálnej rady, nad ktorou má kontrolu vládny Maďarský občiansky zväz-Fidesz, označili rečníci za politické a za umlčanie opozičného média.
Na demonštrácii vystúpili predstavitelia občianskych organizácií a osobnosti mediálneho a kultúrneho života. Medzi účastníkmi boli najmä priaznivci ľavice, ale aj sympatizanti a členovia Maďarského hnutia Solidarita a novej ľavicovej strany expremiéra Ferenca Gyurcsánya Demokratická koalícia.
"Sme v hlbokom útlaku, čo sa týka slobody médií a demokratických práv v Maďarsku, máme čoraz horšie vzťahy so Slovenskom či Rumunskom. Vláda, žiaľ, chce vrátiť Maďarsko do obdobia šovinizmu a nacionalizmu, ktoré bolo medzi rokmi 1920 a 1945. Náš 'milovaný a ctený' premiér Viktor Orbán - ktorého dúfam, že čoskoro odpraceme - pracuje na zbúraní republiky a obmedzení práv a slobôd pod rúškom hlúpych rečí o akomsi Veľkom Maďarsku," povedal pre TASR účastník demonštrácie a Gyurcsányov priaznivec József László Takács.
"Netvrdím, že v Maďarsku nie je sloboda tlače, ale smerujeme k tomu. Existujú však mnohé ďalšie problémy s vládou Viktora Orbána," povedala TASR 36-ročná žena. Podľa jej 38-ročného budapeštianskeho priateľa dianie v Maďarsku nesvedčí o tom, že by sa situácia ohľadom slobody tlače zlepšovala. "Problémom nie je iba sloboda tlače, ale aj centralizácia moci Maďarského občianskeho zväzu-Fidesz, ktorá už prekročila určité hranice a nie je isté, že to treba nechať bez odozvy," zdôraznil účastník protestu.
Demonštrácia, ktorú iniciovala skupina na sociálnej sieti Facebook, sa skončila bez incidentov. Na poriadok dohliadalo niekoľko stoviek policajtov.