BENGHAZI. Reagoval tak na sériu násilných protestov nespokojných občanov, najmohutnejších od pádu režimu Muammara Kaddáfího.
"Rezignujem v prospech ľudu, v tejto fáze je to nutné," povedal Ghúga, vystupujúci aj ako hovorca NTC, panarabskej televízii al-Džazíra.
Podľa neho sa nepodarilo udržať konsenzus v hlavných národných záujmoch aj v čase mieru. "Naopak, prevládla atmosféra deprivácie a nenávisti... Nechcem pokračovať v tejto atmosfére a negatívne ovplyvniť činnosť Prechodnej národnej rady," dodal.
Krátko predtým predseda NTC Mustafá Abdal Džalíl agentúre AP oznámil, že z NTC dočasne sťahuje šesť delegátov z východolíbyjského mesta Benghází, kde sa vlani vo februári začalo povstanie proti Kaddáfímu. Vymenoval radu náboženských vodcov, ktorí prešetria obvinenia z korupcie voči týmto osobám, spresnil Džalíl.
Agentúra AP uviedla, že aj stiahnutie delegátov z Benghází bolo jedným z dôvodov Ghúgovho odstúpenia.
Dav demonštrantov vnikol v sobotu večer do areálu sídla NTC v Benghází, kde takmer dva týždne prebiehajú protesty proti dočasnej vláde krajiny, obviňovanej z korupcie, sprenevery demokratickým ideálom a pomalého tempa reforiem.
Mnohým Líbyjčanom sa nepáči, že príliš veľa členov NTC, ktorá nie je voleným orgánom, je spätých s Kaddafího režimom. Hlavným terčom kritiky je práve Ghúga, právnik, ktorý za bývalého režimu obhajoval politických väzňov a je známy svojím uhladeným vystupovaním a nosením drahých oblekov.
Ghúgu vo štvrtok fyzicky napadli rozhnevaní študenti univerzity v Benghází. Údajne ich rozčúlilo, že prišiel ozbrojený a v sprievode ochranky. Predtým videli videozáznam Ghúgovho prejavu z roku 2009, v ktorom vyzdvihol úspechy dosiahnuté v Líbyi za Kaddáfího éry.
Najnovšie dianie podľa pozorovateľov vyvoláva pochybnosti, či bude NTC schopná zostaviť legitímnu vládu Líbye. Džalíl dnes predstúpil pred demonštrantov v Benghází a snažil sa ich upokojiť výzvou, aby dali viac času dočasnej vláde, ktorá je pri moci len dva mesiace a zápasí aj s nedostatkom peňazí.