Londýn 6. augusta (TASR) - Diskusia o zmysle akéhokoľvek vojenského zásahu proti Iraku a o účasti britských síl v takej operácii dominuje aj dnes na stránkach všetkých britských denníkov.
Denník Times tvrdí, že zástupy skeptikov proti chystanému úderu sa zjednocujú. Denník poukazuje pritom na rezervovaný postoj niektorých amerických kongresmanov, britských poslancov a anglikánskych biskupov k útoku na Irak. Poslanec Tom Dalyell dokonca žiada, aby sa kvôli Iraku zišiel britský parlament, hoci sa len pred týždňom začali parlamentné prázdniny.
"Čitatelia Times sa kedysi predháňali v tom, kto vždy na jar ako prvý uvidel kukučku... Teraz sa bohužiaľ objavuje nový šport. Každé leto poslanci súperia, kto z nich prvý zvolá parlament, sotva sa rozišiel," píše denník.
Times Dalyellovu iniciatívu spochybňuje už aj preto, že premiér Tony Blair nedávno jasne povedal: 'Nie sme v štádiu vojenskej akcie, keď budeme, potom to bude vláda s parlamentom konzultovať'.
Aj napriek tomu sa Times pýtajú, či bolo správne predĺžiť letnú poslaneckú prestávku na takmer tri mesiace, kvôli jesenným straníckym konferenciám.
Čo sa týka diskusie o Iraku, Times navrhuje, aby si Briti vzali príklad z diskusie, ktorá sa začala minulý týždeň v americkom Senáte.
"Niečo podobného by sa malo zorganizovať aj v Británii. Parlamentné výbory by sa mali zaoberať otázkami typu: Čo skutočne vieme o potenciálnom nebezpečenstve, že Saddám Husajn použije zbrane hromadného ničenia? Aké sú právne argumenty pre preventívnu vojenskú operáciu? Stačia pre ňu terajšie rezolúcie OSN? Môže byť Irak po Saddámovi Husajnovi stabilným štátom, a nie hrozbou pre okolitý región?" pýtajú sa Times a upozorňujú, že podpora britskej verejnosti pre vojnu s Irakom klesá.
Denník tiež cituje predstaviteľov londýnskeho ministerstva obrany, podľa ktorých americký prezident George W. Bush bude musieť politické rozhodnutie o útoku prijať v priebehu niekoľkých týždňov, ak sa na akciu, aj keby sa konala až začiatkom budúceho roku, majú vojenské jednotky pripraviť po všetkých stránkach.
Daily Telegraph v tejto súvislosti uverejňuje dementi ministerstva obrany, že by súčasťou takýchto príprav bol aj momentálny presun lietadlovej lode Ark Royal do Stredozemia. Je to vraj - aspoň zatiaľ - len súčasť manévrov NATO.