BENGHAZI. Oznámil to reportér agentúry Reuters.
Keď predseda NTC Mustafá Abdal Džalíl vyšiel von, aby prehovoril k davu, niektorí demonštranti naňho začali hádzať prázdne umelohmotné fľaše a skandovali "choď preč, choď preč". Bezpečnostné zložky reagovali použitím slzného plynu. Džalíl sa potom zrejme z bezpečnostných dôvodov vrátil do budovy.
Demonštranti následne začali hádzať na budovu kamene a kovové tyče a rozbíjali okná. Potom vnikli do sídla NTC. Jeden demonštrant vyšiel z budovy nesúc reproduktory a kričal: "Vojnová korisť!" Protestujúci tiež poškodili auto používané šéfom NTC.
Približne 200 demonštrantov frustrovaných pomalým tempom reforiem v Líbyi krátko predtým vtrhlo do areálu, v ktorom sídli NTC a dožadovali sa stretnutia s jej členmi. Podľa agentúry AP demonštranti ručnými granátmi vyhodili do vzduchu vstupné brány a cez okná kričali na členov NTC, ktorých videli chodiť po budove.
Obyvatelia Benghází, kde sa vlani vo februári začalo povstanie proti dlhoročnému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu, protestujú už takmer dva týždne. Od nového vedenia krajiny žiadajú transparentnosť a spravodlivosť, ako aj viac práv pre bojovníkov zranených počas občianskej vojny.
Niektorí si rozložili stany pred sídlom NTC na protest proti balíku volebných zákonov, ktoré dočasná vláda podľa nich vypracovala bez predchádzajúcej konzultácie s verejnosťou. Očakáva sa, že NTC zákony stanovujúce priebeh volieb do dočasného parlamentu schváli.
Podľa AP vzala NTC do úvahy len návrhy občanov zaslané prostredníctvom internetu. Vyslúžila si za to kritiku, že sa spreneverila svojim demokratickým ideálom.
Líbyjčanom sa tiež nepáči, že NTC dáva posty aj ľuďom spätým s bývalým režimom. Predstavitelia dočasnej vlády sa bránia, že je nemožné prepustiť stovky úradníkov len preto, že slúžili za Kaddáfího. Prisľúbili však, že sa tak stane s tými, ktorí boli zapojení do porušovania ľudských práv alebo finančných podvodov.
Rozhnevaní študenti univerzity v Benghází vo štvrtok fyzicky napadli viceprezidenta NTC Abdala Háfiza Ghúgu. Údajne ich rozčúlilo, že prišiel ozbrojený a v sprievode ochranky. Predtým videli videozáznam Ghúgovho prejavu z roku 2009, v ktorom vyzdvihol úspechy dosiahnuté v Líbyi za Kaddáfího éry. Ghúga je právnik, ktorý za bývalého režimu obhajoval politických väzňov.