Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
KÁHIRA, BRATISLAVA. Keď sa pred rokom začali protesty proti egyptskému prezidentovi Husnímu Mubarakovi, na káhirské námestie Tahrír chodili najmä mladí, liberálne uvažujúci ľudia.
Demonštranti dosiahli Mubarakov pád, no voľby sa už skončili jasne v prospech islamistov. Umiernenejšie Moslimské bratstvo získalo 38 percent hlasov, radikálnejší salafisti 29 percnt.
Zvyšok hlasov tak podľa oficiálnych výsledkov, ktoré zverejnili v sobotu, získali sekulárne strany, medzi nimi aj tie, ktoré vznikli na Tahríre.
Prvý slobodný parlament môže pritom výrazne ovplyvniť budúcnosť krajinu. Poslanci totiž vyberú sto členov výboru, ktorý rozhodne o novej podobe ústavy. Isté prvky islamského práva šaría boli už aj za Mubaraka, teraz ich bude asi viac.
Západ teda bude musieť spolupracovať aj s islamistami. Aktivisti z Human Rights Watch vyzvali západných lídrov, aby prekonali averziu voči týmto stranám.
„Islamistické strany sú v tomto regióne veľmi populárne, pretože ľudia ich vidia ako alternatívu voči autokratickým režimom,“ povedal podľa agentúry Reuters šéf organizácie Kenneth Roth.
Západ by mal podľa neho viac tlačiť na islamstov, aby dodržiavali ľudské práva a nie podporovať diktátorov, ako bol Mubarak.