ZÁHREB, BRATISLAVA. „Pripojiť sa (k Európskej únii) teraz, je ako prísť na párty o druhej ráno. Polovica ľudí je opitých a polovica už odišla.“
Chorvátsky vtip, ktorý New York Times povedal šéf agentúry pre prieskum trhu Ipsos Puls Srdjan Dumicic, vystihuje náladu v balkánskej krajine, ktorá v nedeľu v referende rozhoduje, či sa pridá k spoločenstvu 27 krajín únie.
Vlažné áno
Očakáva sa, že Chorváti povedia „áno“, no bez nadšenia. Podľa posledného prieskumu sa za vstup do únie vysloví 56 percent účastníkov referenda. Na Slovensku to v roku 2003 bolo 92 percent v referende, ktoré však prešlo pre nízku účasť len veľmi tesne.
Chorvátsko s asi 4,5 miliónom obyvateľov rokuje o vstupe šesť rokov. Únia však preňho stratila lesk pre vlečúcu sa ekonomickú krízu.
Kritici v Chorvátsku hovoria, že vstúpia akurát včas, aby platili za bankrot Grécka. Pripomínajú tiež, že ako malá krajina budú mať malý vplyv v Bruseli. Protest odporcov únie minulú sobotu prilákal podľa agentúr asi tisícku ľudí.
Podmienkou prijatia Chorvátska do únie je privatizácia lodeníc, čo podľa AP ohrozí asi 12-tisíc pracovných miest. Šťastní nie sú ani výrobcovia vajec, mliečnych výrobkov či mäsa, ktorých budú zväzovať prísne bruselské nariadenia.
Viac výhod než nevýhod
Nový chorvátsky premiér Zoran Milanović, ktorý nastúpil do úradu len pred mesiacom, hovorí, že výhody členstva prevážia nevýhody. Krajina sa spolieha na stovky miliónov eur v rozvojových fondoch únie.
Príprava na vstup tiež Chorvátsku pomohla ku kvalitnejšej a efektívnejšej legislatíve.
Do únie by Chorvátsko ako 28. člen malo vstúpiť v júli 2013. Na dlhé roky zrejme bude posledné.