Študenti informatiky, náboženskí aktivisti, zamestnanci mimovládnych organizácií, vojaci a členovia vlády. Tí všetci prišli na poslednú rozlúčku s Arfou Karim Randháwovou (2. 2. 1995 - 14. 1. 2012), len šestnásťročným dievčaťom.
Arfa totiž pre krajinu znamenala veľa. V krajine, kde ženy často musia bojovať o uznanie svojej rovnocennosti, sa dievča v deviatich rokoch stalo symbolom lepšej a modernejšej budúcnosti nestabilnej krajiny.
Čarovná škatuľka
Vo veku školáčky základnej školy získala potvrdenie od Microsoftu, že je dostatočne kvalitnou programátorkou, aby mohla vytvárať aplikácie pre Windows. Ako najmladšia v histórii.
Jej krátka kariéra programátorky sa začala, keď mala päť rokov. Išla okolo počítačovej učebne vo svojom rodnom meste Fajsalabád, kde ju zaujali zvláštne „škatuľky". Keď zistila, čo sa na týchto škatuľkách, ktorými boli v skutočnosti počítačové monitory, a ich príslušenstve dá robiť, bola fascinovaná.
„Keď stlačíte tlačidlo, na škatuľke sa stane niečo čarovné," spomínala neskôr. Okamžite presvedčila otca, že takúto škatuľku chce mať doma. Bežné dieťa by sa tešilo na počítačové hry, jej zábavou sa stal Microsoft PowerPoint.
„Videl som, že vyrába neobyčajné prezentácie. Povedal som si, že by sa jej možno zišlo profesionálne vedenie, aby mohla mať raz lepší život," povedal pre Seattle Times Afrin otec Amdžád Karim Randháwa, ktorý pôsobí ako vojak v mierových jednotkách OSN.
Išiel do miestneho počítačového inštitútu. Nebolo jednoduché učiteľov presvedčiť, aby prijali také malé dievča. Nakoniec sa mu to podarilo.
V inštitúte ju naučili programovať. Zlepšovala sa veľmi rýchlo a nakoniec otcovi povedali, že má na to, aby skúsila získať certifikát Microsoftu. "Príprava bude trvať tak rok, kým sa naučí programovať aplikácie vo Windowse," povedali otcovi.
Prečo tu nemáte deti?
Arfa sa učila celé letné prázdniny a po štyroch mesiacoch si trúfla na testy. Zvládla ich a dostala certifikát. „Certifikáty Microsoftu nie sú len zábavkou, v technologickej branži sú veľmi uznávané," povedal pre Seattle Times Michael Earls, softvérový konzultant. Certifikát občas získajú aj tínedžeri, no Arfa je jediná, čo mala menej ako desať rokov.
Dievča sa vo svojej krajine stalo celebritou, označovali ju za zázračné dieťa. Dostala sa aj k premiérovi či prezidentovi, ktorý jej udelil cenu určenú talentovanej mládeži. Všimli si ju i v centrále Microsoftu v Redmonde, na návštevu si ju pozval priamo zakladateľ firmy Bill Gates. Vtedy desaťročné dievča všetkých očarilo svojou úprimnosťou.
Gates bol pre ňu „ideálnou osobnosťou", keďže viac ako po stretnutí s ním túžila len po návšteve Disneylandu. „Prečo nezamestnávate aj ľudí v mojom veku?" spýtala sa vedenia jednej z najväčších firiem sveta. Nepáčilo sa jej ani to, že vo firme nepracuje rovnaké množstvo mužov a žien.
Ináč bola zo svojej návštevy nadšená. Microsoft si zaradila medzi firmy, kde by raz chcela pracovať. Buď tam, alebo pri výrobe a programovaní satelitov. Ešte predtým chcela vyštudovať Harvard alebo Massachusettský technologický inštitút. Žiadny z týchto snov sa jej už nesplní.
Bill Gates nezabudol
Arfa bola epileptička, jej situácia sa stále zhoršovala. Koncom minulého roka upadla do kómy. Ani vtedy na ňu Gates nezabudol.
Vytvoril špeciálny panel lekárov, ktorí cez telekonferencie spolupracovali s pakistanskými a dohliadali na jej stav. Rodine ponúkol, že zaplatí najlepšie liečenie v Spojených štátoch. Pakistanskí lekári však prevoz neodporučili. Arfa 14. januára zomrela na zlyhanie srdca.
„Bola oveľa múdrejšia ako jej rovesníci," povedal o zosnulej dcére jej otec. „Je hrozné, že sme nemohli vidieť jej talent dozrieť."
V najväčšom meste krajiny Karáčí po nej pomenujú centrum informačných technológií, vraj by jej mohli postaviť aj sochu.
Pre bežných Pakistancov by bolo zrejme prospešnejšie, aby vláda naplnila jej najväčšiu túžbu - kvalitnejšie vzdelávanie pre deti a najmä pre často podceňované dievčatá.
FOTO - dailymail.co.uk