Londýn 6. augusta (TASR) - Britský premiér Tony Blair je najlepšie plateným premiérom v Európskej únii (EÚ). Za kombinovanú funkciu a poslanca dostáva 171.554 libier. Informuje o tom dnes londýnsky denník Daily Telegraph.
Nemecký kancelár Gerhard Schröder je druhým najlepšie zarábajúcim predsedom vlády v únii. Ročne dostáva v prepočte 135.420 libier, plus nezdanené príplatky vyše 8000 libier. A aby ešte ušetril a upevnil si pritom imidž muža z ľudu, presťahoval sa zo svojej luxusnej vily do dvojizbového bytu nad úradom vlády.
Pán Schröder si totiž musel hradiť benzín na cestu do práce zo svojho domu z vlastného vrecka - to vraj bol tiež jeden z dôvodov v prospech sťahovania.
Vedľa týchto pánov pôsobí francúzsky prezident Jacques Chirac so svojim platom 51.340 libier ako trochár. Môžu za to francúzske dane, ktoré sú veľmi vysoké.
Ale až do minulého roku si mohol francúzsky prezident vylepšovať svoj príjem z tajných fondov, ktoré takmer nemali dno, a z ktorých si celkom legálne platil luxusné súkromné výlety a iné pôžitky. Tieto tajné fondy vznikli po druhej svetovej vojne na podporu francúzskej zahraničnej politiky a prezidentský úrad sa o ne rovným dielom delili s tajnými službami. Po verejných protestoch však bývalý francúzsky premiér Lionel Jospin tieto praktiky zatrhol.
V podobnej situácii je aj taliansky premiér Silvio Berlusconi - jeho plat síce nie je ktovie aký, v prepočte 59.093 libier, ale vďaka ďalším príjmom za členstvo v talianskom a európskom parlamente sa takmer vyrovná platu Tonyho Blaira.
Britský premiér okrem toho býva v služobnej rezidencii na Downing Street a má k dispozícii aj služobné vidiecke sídlo v Chequers, ale nie je najlepšie plateným členom britského kabinetu - predseda hornej snemovne a zároveň najvyšší sudca, lord kancelár Derry Irvin dostáva ešte o pár tisíc libier viac ako premiér, presnejšie 180.045 libier.
Britskí ministri sú vôbec najlepšie platenými členmi kabinetu spomedzi členských krajín EÚ a to aj napriek nedávnemu posilneniu eura voči libre, uzatvára Daily Telegraph.