Vláda zaviedla prísne úsporné opatrenia s cieľom získať medzinárodné pôžičky.
BUKUREŠŤ.
Akcia bola jednou z najväčších protestov z uplynulých dní. Podobnú demonštráciu pred týždňom sprevádzali násilnosti.
"Chceme slušné platy a dôchodky," povedal účastník demonštrácie, ktorý sa identifikoval ako Tudor, 43-ročný zámočník. "Chceme zmenu - odhora nadol," dodal.
Iná demonštrantka, 55-ročná zdravotná sestra Lorelei, povedala: "Nepotrebovali by sme úsporné opatrenia, keby naše vlády toľko nekradli."
Pochod zorganizovali tri opozičné strany. Demonštranti žiadajúci rezignáciu vlády a prezidenta Traiana Basesca do hlavného mesta prišli z celej krajiny.
Pred prítomnými vystúpili opoziční politici a rumunské osobnosti. Polícia uviedla, že na zhromaždení sa zúčastnilo 7000 ľudí, podľa organizátorov ich bolo oveľa viac.
Rumunsko si v roku 2009, keď sa ekonomika krajiny prepadla o 7,1 percenta, od Medzinárodného menového fondu, Európskej únie a Svetovej banky požičalo na dva roky 20 miliárd eur. Na základe dohody s veriteľmi vláda zaviedla prísne úsporné opatrenia. Platy vo verejnom sektore znížila o 25 percent a zvýšila dane, čo vyvolalo veľký hnev obyvateľov.
Prezident Basescu dnes absolvoval prvé verejné vystúpenie od začiatku protestov. Počas príhovoru k veľvyslancom hovoril o Iráne, Blízkom východe, domácich reformách a arabskej jari, o demonštráciách a stave rumunskej ekonomiky sa však nezmienil.