LONDÝN, BRATISLAVA. V každom príbehu s Jamesom Bondom sa agent s povolením zabíjať zastaví na oddelení u pána Q, ktorý mu posunie nejakú šikovnú vecičku.
Raz auto s raketami, inokedy strieľajúce pero či hodinky s lanom, ktoré ho zachránia pri strmom páde.
Q existuje
Britský spisovateľ Ian Fleming si zrejme vo svojich príbehoch agenta 007 až tak vymýšľať nemusel. Britské tajné služby svojho pána Q, ktorý im pripravuje moderné pomôcky, asi naozaj majú.
Fakty
Špiónsky kameň
Kameň s elektronickou čítačkou využívali britskí agenti v Moskve.
V roku 2006 ich však odhalila ruská tajná služba FSB a nakrútila televízia Rossija.
Ukazuje to šesť rokov starý prípad z Ruska, ktorý teraz prvýkrát potvrdila aj britská strana. „Riadne nás zahanbili,“ povedal pre BBC Jonathan Powell, bývalý šéf kancelárie britského premiéra Tonyho Blaira.
Začiatkom roku 2006 ruská televízia Rossija prišla so senzačnou reportážou o britských agentoch, ktorí pracovali v Moskve pod diplomatickým krytím. Nakrútila ich, ako si v parku vymieňajú informácie cez moderné technologické zariadenie skryté v kameni. Briti to nikdy, až doteraz, nechceli komentovať.
Využili to politicky
„Jednoznačne o tom dlhodobo vedeli a čakali na vhodnú príležitosť, ako to politicky využiť,“ povedal Powell po rokoch. Prokremeľská televízia prítomnosť britských agentov naozaj využila na kampaň proti ľudskoprávnym organizáciám.
Tie zvyčajne dostávajú granty zo zahraničia. Napríklad Helsinský výbor, ktorý vedie známa bývalá sovietska disidentka Ľudmila Alexejevová. Ruský prezident Vladimir Putin tak mohol pohodlne obhajovať legislatívu namierenú proti občianskemu sektoru.
Prípad mal však aj druhý rozmer. Podobne ako v bondovkách aj po studenej vojne sú vzťahy medzi Britmi a Rusmi chladné a napäté.
Špióni, čo sa nemajú radi
Londýn poskytol azyl viacerým Rusom, ktorí by doma skončili za mrežami. Napríklad oligarchovi Borisovi Berezovskému i vodcom čečenského exilu.
Rok 2006 bol pre ruských a britských agentov obzvlášť akčný. Po kauze špiónskeho kameňa prišla na jeseň záhadná smrť Alexandra Litvinenka v Londýne. Bývalý agent FSB ušiel pred svojimi kolegami z Ruska do Británie.
Zvolával tam na hnev Kremľa tlačovky o tom, ako ruská tajná služba narafičila teroristické útoky na paneláky, aby upravila verejnú mienku proti Čečenom.
Litvinenko zomrel na otravu rádioaktívnym polóniom, ktoré priviedlo vyšetrovateľov Scotland Yardu k ďalšiemu Rusovi. Andrej Lugovoj je dnes poslancom a jeho vydania sa Briti zrejme nedočkajú tak ako vyšetrenia prípadu. Najmä, ak ich Rusi pritom nachytajú, tak ako pri kameni pred šiestimi rokmi.