PEKING, BRATISLAVA. V pohybe sú milióny Číňanov, ktorí sa sťahujú za prácou do miest. Majú tam trikrát vyšší plat a ceny domov klesli v 52 zo 70 miest vrátane Pekingu či Šanghaja.
Podľa najnovších štatistík ich žije prvýkrát v mestách viac ako na vidieku - presné číslo je podľa Wall Street Journal 675 miliónov. Z toho je 252 miliónov sezónnych pracovníkov, ktorí v mestách žijú šesť mesiacov v roku.
To pomáha druhej najväčšej ekonomike sveta prežiť ekonomickú krízu. Číňania v mestách míňajú a podľa analytikov vytvárajú viac ako polovicu čínskeho hospodárskeho rastu, podľa čísel čínskeho štatistického úradu 51,6 percenta.
„Keď sezónni pracovníci prestávajú každý deň cestovať domov a na šesť mesiacov sa usadia, viac konzumujú,“ hovorí pekinský analytik Ren Sienfang pre agentúru AFP.
Číňanov láka život v mestách a neodrádza ich, že vzduch je tam taký znečistený, že musia na ulici chodiť s rúškou na tvári a v mnohých budovách filtrujú vzduch. A bude sa to ešte zhoršovať. Do roku 2025 má mať Čína 221 veľkých miest s viac ako miliónom obyvateľov a osem megamiest s viac ako desiatimi miliónmi ľudí.
Hoci sa Čína rýchlo mení, stále nemá na svojich konkurentov. V Spojených štátoch žije v mestách 80 percent ľudí, v Japonsku 66 percent.