Londýn 7. júna (TASR) Briti si dnes volia novú vládu v hlasovaní, v ktorom ministerský predseda Tony Blair pravdepodobne dosiahne drvivé víťazstvo, čím sa zároveň stane najúspešnejším lídrom Labouristickej strany v jej storočnej histórii.
Prieskumy naznačujú, že Blair rozdrví opozičných konzervatívcov, a to aj napriek tvrdým varovaniam bývalej konzervatívnej premiérky Margaret Thatcherovej pred smerovaním Británie k " zvolenému diktátorstvu" v prípade Blairovej jednoznačnej výhry.
Za predpokladu, že prieskumy sú presné, Blairovi by sa malo podariť to, čo doteraz žiadnemu labouristickému premiérovi dve kompletné po sebe nasledujúce volebné obdobia v úrade. Jeho terajšia väčšina v 659-člennej Dolnej snemovni je 179 kresiel.
Voličov v Anglicku sprevádza jasné slnečné počasie. V Severnom Írsku sa voliči hrnuli do volebných miestností, keďže hlasovanie je kľúčovým pre budovanie mieru v tejto nepokojnej provincii. Dážď v Škótsku bol prvým faktorom, ktorý stlmil účasť na voľbách.
V očakávaní veľkého Blairovho víťazstva dnes na londýnskych trhoch oslabila britská libra po páde na 15-ročné minimum voči doláru a na najnižšiu hodnotu oproti euru za uplynulé tri týždne. Podľa analytikov libra utrpela obavami, že výrazná labouristická väčšina podnieti vládu okamžite zrealizovať referendum o pričlenení sa Londýna k spoločnej európskej mene. Britská libra sa potrebuje pričleniť k euru - mene, v ktorej obchodujú hlavní partneri Británie - v čase jeho relatívne nízkej úrovne, aby sa tak zabezpečila konkurencieschopnosť britských exportérov.
Premiér Blair odvolil vo svojom obvode v baníckej dedinke na severovýchode Anglicka Trimdon Colliery. Na ceste do volebnej miestnosti cez lúku posiatu kvetmi ho sprevádzala manželka Cherie a tri jeho deti v teenagerskom veku. Najmladší potomok - ročný Leo - to celé prespal doma.
Líder konzervatívcov William Hague bol šťastný, že dnes vôbec mohol prísť voliť vo svojom volebnom okrsku Richmond na severe Anglicka. Jeho poradcovia zverejnili, že predseda opozičnej Konzervatívnej strany v utorok len o vlások unikol smrti.
Vrtuľník, ktorý Hagua prepravoval na mítingy s voličmi, sa na sklonku volebnej kampane takmer zrazil vo vzduchu s ďalším strojom. Líder toryovcov, jeho manželka Ffion a štyria blízki spolupracovníci, ktorí leteli spolu s ním, vďačia za svoj život len pohotovej reakcii pilota. Agentúry uskutočňujúce volebný prieskum tvrdia, že Hague smeruje vo voľbách k svojmu politickému zničeniu.
Šéf tretej britskej strany centristicko-ľavicových liberálnych demokratov - Charles Kennedy sa tradične rozhodol odvoliť formou pošty po priamej a všeobecne úspešnej predvolebnej kampani.