Na parkovisku v centre Little Rocku stojí asi dvadsať stanov. Pri jednom z nich sa povaľuje hromada dreva, ktorým v noci kúria. V strede sú do kruhu poukladané záhradné stoličky, na ktorých každý druhý deň zasadá rada.
„Vitajte v kempe hnutia Occupy Little Rock,“ víta nás Robert.
Podobne ako v desiatkach iných miest aj v metropole štátu Arkansas vzniklo vlani hnutie, ktoré je nespokojné s politickou scénou v Spojených štátoch.
Počítač v stane
Na rozdiel od New Yorku, kde hnutie vzniklo, v Little Rocku, kde panuje mierna zima, stany nezbalili. „Býva tu desať až dvanásť ľudí,“ hovorí Robert, jeden z lídrov. Celkovo má hnutie niekoľko desiatok členov, na Facebooku ho podporuje 900 ľudí.
V jednom stane majú aj počítač s wifi pripojením.
Jonathan (30) sa začal prvýkrát aktivizovať v strednej škole, keď Američania zasahovali v Kosove. „Hnutie Occupy Little Rock vzniklo 15. októbra minulého roku. Vtedy sa po celej krajine aj v Arkansase konali demonštrácie,“ spomína. Na protest do ulíc Little Rocku vyšlo asi 500 ľudí, čo Jonathan nazýva najväčšou demonštráciou, akú si v tomto dvestotisícovom meste pamätá.
Pred Clintonom
Na začiatku rozložili stanové mestečko v parku pred Knižnicou Billa Cintona. Práve z Arkansasu demokratický exprezident pochádza. Pod tlakom polície sa však presunuli asi o pol kilometra ďalej, kúsok od hlavnej cesty. „Bolo to bez násilia. Po piatich hodinách sme odhlasovali presun stanu,“ hovorí Robert.
Jonathan je poloslepý, prácu preto nemá. Ryan (32) je však príkladom, že k hnutiu Occupy sa nehlásia iba chudobní Američania. Pracuje ako letecký inžinier.
„Zarábam dobre. No nie všetci mali šťastie narodiť sa do rodiny, ktorá ich mohla poslať študovať,“ hovorí, prečo žiada spravodlivejší systém. V rukách drží transparent: „Skončite vojny, nakŕmte chudobných.“
Čo chcú zmeniť
Hnutia Occupy sa po celej krajine venujú aj lokálnym témam. Robert rozdáva leták, v ktorom vysvetľuje, že nová výstavba môže ohroziť zdroj pitnej vody v regióne.
Ako konkrétne ciele spomínajú dodatok ústavy, aby milionári nemohli neobmedzene lobovať za kandidátov na prezidenta. Táto prax nastala teraz po tom, čo to vlani najvyšší súd dovolil.
Otázkou zostáva, ako dokáže fenomén Occupy zasiahnuť do novembrových volieb. „Ťažko povedať,“ hovorí profesor Andrew Smith, politológ z Univerzity v New Hampshire. „Záleží, ako sa bude vyvíjať ekonomika a či sa hnutie dokáže zorganizovať v lete.“ Podľa neho by to mohlo demokratom pomôcť, ale aj ublížiť. V roku 1968 počas protivietnamských demonštrácií vyhral republikán Richrad Nixon aj preto, že využil hlasy „mlčiacej väčšiny, ktorá bola proti protestujúcim hipíkom“, hovorí.
Nie je pritom ani isté, že ľavicové hnutie podporí demokrata Obamu. Minimálne medzi sympatizantmi Occupy Little Rock ho nespomínajú v dobrom. Ryan aj Jonathan Obamu volili pred štyrmi rokmi, Jonathan pomáhal v jeho kampani.
„Budem voliť niektorú z tretích strán, napríklad zelených,“ hovorí Ryan. „Obama ma sklamal, nedokázal napraviť ekonomiku a pokračuje vo vojnách.“
Tea Party: Sú adolescenti
S hnutím Tea Party, ktoré vzniklo pred vyše dva a pol rokom, majú niektoré veci spoločné. Reprezentujú nahnevanú časť americkej verejnosti, ktorá sa už nevie stotožniť s hlavnými stranami. Podľa profesora Smitha by tieto fenomény mohli ustúpiť, ak sa znovu naštartuje ekonomika.
Členovia Tea Party v štáte Arkansas pre miestne Occupy nemajú dobré slovo. „My sme dospelí, politiku chceme zmeniť cez voľby. Správanie hnutia Occupy je ako u adolescentov,“ hovorí aktivista Shane Stacks. Ich kemp nazýva „živým bilbordom“.
Ľudia z Occupy skutočne nechcú ísť do politiky. „Na zmenu systému zhora dolu neverím,“ hovorí Kevin, veterán vojny vo Vietname. „Keď politikov ľudia zvolia do funkcie, prispôsobia sa systému,“ hovorí. Jediná cesta je podľa neho presvedčiť ľudí a vládu protestmi. To môže trvať dlho, aj preto sa hnutie Occupy Little Rock stany tak skoro zbaliť nechystá.