Agentúrnu správu sme nahradili o 19:05 autorským textom
ODS a Veci verejné žiadajú referendum o vstupe krajiny do rozpočtovej únie. Ich koaličný partner TOP 09 je proti.
PRAHA, BRATISLAVA. Česko bude možno prvou krajinou, kde sa bude o fiškálnej únii rozhodovať v referende. Rozhodla o tom v stredu väčšina ministrov českej vlády. Proti boli ministri koaličnej TOP 09, ktorá minulý týždeň vyhlásila, že ak sa Česko nepridá k prísnejšej kontrole rozpočtov a automatickým sankciám, vystúpi z vlády.
Zatiaľ nie je jasné, kedy a o čom presne by referendum bolo. Jedna možnosť je, že budú Česi rozhodovať len o fiškálnej únii v dohľadnom čase alebo sa referendum spojí s hlasovaním o prijatí spoločnej meny. Česi zatiaľ o termíne vstupu nerozhodli. Fiškálna únia môže začať platiť aj bez súhlasu Česka.
Presun kompetencií
Rozhodnutie o referende žiadal premiér Petr Nečas po právnej analýze, ktorú si nechal vypracovať. „Táto zmluva fakticky mení rozhodovacie postupy v rámci primárneho práva EÚ a zapojuje do jej fungovania inštitúcie únie, ktorým zveruje nové právomoci a úlohy,“ cituje z analýzy aktuálne.cz.
Česi sú skôr proti
Prieskum
57,1 percenta Čechov je proti pomoci zadlženým štátom
50 percent si myslí, že sa eurozóna rozpadne
Predvianočný prieskum SANEP
O referende teraz musí rozhodnúť parlament. České médiá pripomínajú, že vládny návrh prešiel bez hlasov ministrov za TOP 09, ich poslanci teda nemusia referendum podporiť ani v parlamente a vláde by mohli hlasy chýbať.
Proti referendu je prezident Václav Klaus, ktorý fiškálnu úniu nepodporí.
Zvažujú Íri i Švédi
Prísne kontroly rozpočtov a automatické sankcie pre zadlžené krajiny odmietla iba Veľká Británia. Česi, Maďari a Švédi si vypýtali čas na rozmyslenie, ostatné krajiny s fiškálnou úniou v zásade súhlasili, o jej presnom znení sa stále rokuje. Dohoda sa čaká na summite únie koncom januára.
Česi nie sú jediní, kto rozmýšľa o referende. V Írsku už pracuje špeciálna komisia, ktorá o referende rozhodne, hlasovanie zvažujú i Fíni, Holanďania či Švédi.