BERLÍN. Nemecká vláda schválila návrh na založenie celonárodného registra neonacistov, ktorých počet sa odhaduje na približne 9500.
Vznik registra je reakciou na odhalenie z novembra minulého roku, keď vyšlo najavo, že dovtedy neznáma krajne pravicová organizácia Národnosocialistické podzemie (NSU) zavraždila v rokoch 2000 - 2007 najmenej deväť prisťahovalcov a jednu policajtku.
Doterajšie snahy o stíhanie neonacistov komplikoval fakt, že v Nemecku neexistovala národná agentúra pre boj proti pravicovému extrémizmu, čo blokovalo výmenu informácií medzi jednotlivými spolkovými krajinami.
Nový register neonacistov je inšpirovaný centrálnou databázou násilných islamistov, ktorá vznikla v Nemecku po teroristických útokoch z 11. septembra 2001.
Plán, ktorý schválila vláda, bude musieť ešte odobriť parlament. Koaliční liberáli pôvodný návrh registra neonacistov kritizovali ako potenciálnu hrozbu pre rešpektovanie občianskych slobôd.
Podľa upravenej kompromisnej verzie sa budú v databáze zbierať len informácie o pravicových radikáloch, ktorých už stíhali za násilné trestné činy, a tiež údaje o vodcoch extrémistických skupín.
Do registra napokon nebudú zaradené osoby verbálne vyjadrujúce podporu aktom neonacistického násilia. Podľa niektorých spolkových krajín však bude zoznam v takejto podobe neefektívny.
Podľa oficiálnych údajov žije v Nemecku asi 25-tisíc pravicových extrémistov, z ktorých zhruba 9500 možno označiť za násilných.
V krajine každoročne zaznamenajú približne 750 násilných činov, ktoré spáchali prívrženci krajnej pravice.