Vyšetrovatelia z biskupstva v Antverpách odniesli niekoľko osobných spisov a dokumentov,
BRUSEL.
Policajti v rámci operácie Kalich hľadali ďalšie dôkazy v rozvetvenej pedofilnej afére, ktorá priamo postihuje predstaviteľov belgickej rímskokatolíckej cirkvi.
Hlavným cieľom policajných razií bolo hľadanie dokumentov a kompromitujúcich materiálov spojených s konkrétnymi menami, ktoré sa uvádzajú v súdnom spise.
Na príkaz dozorujúceho sudcu Wima De Troya sa pondelňajšia časť operácie Kalich zamerala na arcibiskupské sídlo v mestečku Mechelen. Policajti okrem toho prehľadali aj biskupstvá v Antverpách a v Hasselte. Sudca De Troy sa spolu s niekoľkými vyšetrovateľmi osobne zúčastnil na akcii v Antverpách.
Predstavitelia cirkvi sa kontrole dokumentov nebránili. Vyšetrovatelia si podľa bruselského denníka Metro z biskupstva v Antverpách odniesli niekoľko desiatok osobných spisov a dokumentov, ktoré môžu mať spojenie so sexuálnym násilím páchanom na deťoch v nedávnej minulosti.
Prvé razie v objektoch katolíckej cirkvi policajti uskutočnili v júni 2010, vtedy potrebovali priamy súhlas biskupov a samotného pápeža. Júnové prehľadávanie počítačových súborov a hľadanie dokumentov bolo neúspešné a belgická polícia si zo strany Vatikánu vyslúžila kritiku, že sa správa horšie ako komunisti.
Kým vyšetrovatelia zatiaľ oficiálne nevzniesli žiadne obvinenia, predstavitelia katolíckej cirkvi na základe vlastného interného vyšetrovania vlani uviedli, že im bolo oznámených okolo 500 prípadov sexuálneho násilia voči deťom, pričom najmenšia obeť mala iba dva roky.
Vyšetrovanie vedie až 40 rokov do minulosti, pričom mnohé staršie prípady už nebude možné riešiť, pretože sú premlčané. Vyšetrovatelia tvrdia, že momentálne majú vyše 200 spisov podaných priamo bývalými obeťami a 87 sťažností v podobe občianskych sporov.
Koncom roka 2010 belgická katolícka cirkev oznámila, že odškodní obete sexuálneho obťažovania sumou od 2500 do 25-tisíc eur.