BUKUREŠŤ. Viac ako 10-tisíc ľudí sa v pondelok zapojilo do demonštrácií v Bukurešti a ďalších asi 15 rumunských mestách, informoval dnes v hlavnom meste balkánskej republiky hovorca tamojšieho ministerstva vnútra Marius Militaru.
Najviac protestujúcich - viac ako tisíc - sa podľa jeho slov zhromaždilo v pondelok večer v centre Bukurešti. Médiá uviedli, že demonštrantov tu bolo asi 1500.
Ďalšie demonštrácie sa konali napríklad v Kluži, Temešváre alebo Arade.
Od štvrtka do nedele minulého týždňa sa demonštrovalo podľa oficiálnych údajov ministra vnútra Traiana Igasa v 36 mestách krajiny, a to za účasti asi 8600 ľudí.
Hlavnú časť nespokojných občanov tvorili v rumunskej metropole hlavne dôchodcovia a iní skôr narodení občania, ktorí po spoločenských zmenách v krajine poberali rôzne výhody. Práve na tie mieni teraz v rámci reštriktívnych opatrení siahnuť rumunská vláda. Relatívne mnoho bolo medzi demonštrantmi aj študentov.
Demonštráciu, ktorá sa skončila krátko pred polnocou, nenarušili incidenty. Príslušníci poriadkových síl však predviedli 113 ľudí, ktorí sa len chystali pripojiť k protestujúcim a u ktorých sa našli kamene, reťaze, palice i bodné zbrane.
Protesty v Bukurešti a ďalších rumunských mestách trvajú už niekoľko dní. Po ich víkendovej eskalácii v zrážky s príslušníkmi bezpečnostných zložiek tieto pozmenili taktiku a väčší dôraz kladú už na preventívne kontroly, cieľom ktorých je včasné oddelenie potenciálnych výtržníkov od pokojných demonštrantov.
Spor o reformu zdravotníctva bol podľa niektorých rumunských analytikov iba posledným podnetom pre vznik demonštrácií.
Občania sú nespokojní s nízkou životnou úrovňou a prísnymi úspornými opatreniami, pre ktoré sa vedenie krajiny rozhodlo v uplynulých dvoch rokoch. Na demonštráciách sa tak opakovane ozýva volanie po rezignácii prezidenta Traiana Basesca i vlády premiéra Emila Boca.
Predseda rumunskej vlády Emil Boc síce víkendové násilie odsúdil, súčasne však vyjadril porozumenie pre pobúrenie občanov.
"Pre dialóg jestvuje široký priestor, nie však pre násilie," vyhlásil začiatkom týždňa a dodal, že práve úsporná politika zlepšila ekonomické parametre krajiny, aj keď to ľudia nepocítili zo dňa na deň.
Rumunský premiér súčasne vyzval ministra zdravotníctva Ladislaua Ritliho, aby zriadil komisiu pre vypracovanie nového zákona o zdravotníctve a osobne požiadal uznávaného odborníka, štátneho tajomníka rezortu zdravotníctva Raeda Arafata, ktorého odstúpenie z 10. januára po ostrej kritike prezidenta krajiny bolo podnetom pre prvé protesty, aby sa vrátil na ministerstvo a podieľal sa na príprave nového zákona.
Zdroj: MTI, APA