Ak sa im podarí vyloviť veľa rýb, môžu ostrovanov obrať o milióny libier.
BUENOS AIRES, BRATISLAVA. Kalmáre sú desaťramenné hlavonožce, ktoré sú pochúťkou najmä vo východnej Ázii. A najnovšie sa stali aj spôsobom, akým sa chce Argentína dostať k spornému súostroviu.
Vláda v Buenos Aires sa totiž už takmer dvesto rokov sporí s Britmi o suverenitu nad Falklandmi. Pred tromi desaťročiami jej nevyšla vojenská ofenzíva, teraz chce ohroziť ekonomiku ostrova. Pomocou kalmárov.
Cesta na juh
Tie svoj rok trvajúci život začínajú vo vodách rieky Rio de la Plata na hranici Argentíny a Uruguaja. Rodia sa v septembri a postupne ako rastú, dostanú sa do mora a presúvajú sa stále na juh.
Kalmáre
- Sú to mäkkýše s desiatimi ramenami – ôsmimi kratšími a dvoma predĺženými. Sú dravce, živia sa rybami alebo inými morskými živočíchmi.
- Najväčšie druhy môžu merať aj štrnásť metrov, bežne mávajú okolo pol metra.
- Ako jedlo sú obľúbené najmä v okolí Stredozemného mora a na Ďalekom východe.
Do februára sa dostávajú do vôd okolo Falklandov. A presne tomu chce argentínska vláda podľa denníka Daily Telegraph zabrániť.
Svojich rybárov vyzvala, aby ulovili čo najviac malých kalmárov, ktoré sa tak nedostanú k znepriatelenému súostroviu.
Aby ohrozila jeho ekonomiku, chce Argentína vyloviť tisíce ton malých kalmárov. Falklandy by tým mohli prísť o veľké peniaze.
Súostrovie zarába ročne milióny libier na tom, že predáva kalmáre do zahraničia alebo na poskytovaní práv na rybolov pre lode z krajín ako Japonsko, Rusko, Španielsko, či Južná Kórea. Ak budú argentínski rybári úspešní, tento obchod môžu ohroziť.
Pred problémami varujú aj ochranári. Už len fakt, že od roku 2005 Argentína a Falklandy nespolupracujú pri love kalmárov, čo predtým robili, ohrozuje populáciu týchto živočíchov. Toto môže situáciu ešte viac skomplikovať.
Blokáda prístavov
Argentínski rybári sa totiž budú zameriavať na menšie kalmáre, ktoré budú chytať viac.
„Ak z argentínskych brehov vypláva veľa lodí a začnú loviť vo veľkom, môže to ohroziť populáciu kalmárov,“ varuje John Barton, riaditeľ prírodných zdrojov na Falklandoch, ktorého cituje denník Daily Mail.
Výlov kalmárov nie je jediným spôsobom, ako chce Argentína na Britov pritlačiť. Situácia sa vyhrotila v roku 2010, keď v okolí Falklandov objavili veľké zásoby ropy. O zisky z ich ťažby nechce Argentína prísť.
Prezidentka Cristina Kirchnerová nakrátko presvedčila Brazíliu, Uruguaj a Čile, aby nevpustili do svojich prístavov lode s falklandskou zástavou. Briti sa proti tomu tvrdo ohradili a označili to za poškodzovanie civilistov. Krajiny potom od blokády ustúpili.
Falklandy chcú byť britské
O Falklandy sa krajiny sporia už od 19. storočia. Argentína si na ne robí nárok, lebo pred dvesto rokmi patrili pod španielsku správu a po osamostatnení by vraj mali spadať pod Buenos Aires. Briti podľa tohto výkladu súostrovie v rozpore s medzinárodným právom okupujú.
Londýn Falklandy spravuje od 30. rokov 19. storočia. Krátku prestávka mala ich nadvláda len v roku 1982, keď na ostrovy vtrhla vtedajšia argentínska junta, ktorú však Briti pomerne ľahko vytlačili.
Ak by to bolo na obyvateľoch ostrovov, situácia by sa nemenila. Argentína však neuznáva ich právo na sebaurčenie, kedže ide najmä o prisťahovalcov z Británie, ktorí vraj na území len nahradili pôvodných Argentínčanov.
O Falklandy sa Argentína a Británia sporia už od 19. storočia.
FOTO - FOTOLIA