Priština 7. júna (TASR) - Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v Kosove dnes varoval, že ak sa boje v susednom Macedónsku ešte viac vystupňujú a krajina vyhlási vojnový stav, Kosovo môže od svojho južného suseda očakávať príliv desiatok tisícov utečencov z radov macedónskych Albáncov.
Ako povedala hovorkyňa UNHCR v Prištine Astrid van Genderen Stortová, v prípade vyhlásenia vojnového stavu v Macedónsku môže v juhosrbskej provincii hľadať útočisko viac než 150.000 ľudí.
"Ak sa situácia skutočne zhorší, ľudia odídu. A tá situácia naozaj nevyzerá príliš optimisticky," vyjadrila sa Stortová. Dodala, že kosovský úrad UNHCR v tejto chvíli pracuje na plánoch, ktoré by mu umožnili prichýliť v Kosove do 150.000 ľudí.
"Ak dôjde k vojnovému stavu, môže sa to stať. Najdôležitejšie je, aby sme rátali s tým najhorším scenárom," zdôraznila hovorkyňa a dodala, že len v stredu utieklo z Macedónska do Kosova takmer 300 etnických Albáncov.
Po utorkovom tragickom útoku albánskych separatistov neďaleko Tetova pri macedónsko-kosovských hraniciach, pri ktorom zahynulo päť vládnych vojakov, macedónsky premiér Ljubčo Georgievski vyhlásil, že uvažuje o vyhlásení vojnového stavu. To by umožnilo prezidentovi Borisovi Trajkovskému vládnuť na základe dekrétov a poskytlo mu väčšie vojenské právomoci na eliminovanie extrémistov, ktorí tvrdia, že bojujú za práva macedónskych Albáncov.
Macedónsky minister obrany sa však od premiérovej výzvy dištancoval a Georgijevského úvahy o vojnovom stave odsúdila v dnešnom vydaní aj tlač. Myšlienka vyhlásenia vojnového stavu má teda veľmi malé šance na to, aby získala podporu potrebnej dvojtretinovej väčšiny v parlamente - ak ju vôbec niektorá strana formálne vznesie.
V rámci príprav UNHCR na možný príliv utečencov z Macedónska má utečenecký úrad v Prištine v úmysle osloviť aj kosovské rodiny a požiadať ich, či by niektorých macedónskych Albáncov pomohli prichýliť. Ostatní utečenci budú ubytovaní v stanových utečeneckých táboroch.
Ak by k takejto situácii došlo, išlo by vzhľadom na situáciu spred dvoch rokov o paradoxný zvrat udalostí. Počas leteckej kampane NATO proti Juhoslávii na jar 1999 totiž Macedónsko prichýlilo desaťtisíce Albáncov utekajúcich z Kosova pred represáliami juhoslovanských vojsk.
Mnohé macedónske rodiny vtedy poskytli útočisko stovkám kosovských rodín a Macedónsko, ktoré je samo pomerne chudobnou krajinou, vybudovalo pre utečencov z Kosova veľké utečenecké tábory a poskytlo im na niekoľko mesiacov prístrešie, potraviny i potrebnú zdravotnú starostlivosť. Po stiahnutí juhoslovanských bezpečnostných síl v júni 1999 sa prevažná väčšina týchto utečencov vrátila späť do svojich domovov v Kosove.
Podľa odhadov UNHCR od februára tohto roku, kedy v Macedónsku vypukli boje medzi albánskymi separatistami a vládnymi jednotkami, prišlo z Macedónska do Kosova asi 20.500 utečencov. Ďalších 17.900 osôb zatiaľ síce zostáva v Macedónsku, no v dôsledku bojov už opustili svoje domovy.