SME

Mormón Mitt Romney kráča za otcovým snom

Muž, ktorý by mohol súperiť s Barackom Obamom o kreslo amerického prezidenta, nie je ideálny kandidát. No mal by šancu vyhrať.

Mitt Romney.Mitt Romney. (Zdroj: SITA/AP)

Dva dni pred prvými primárkami v štáte New Hampshire sa naňho prišlo pozrieť asi tisíc ľudí a sto novinárov. Na chodbách strednej školy v meste Exeter sa predávajú odznaky s jeho menom. „Jeden odznak za päť, dva za sedem dolárov,“ hovorí predavač.

Mnohí z domácich pripúšťajú, že pred štyrmi rokmi volili Johna McCaina. No tento rok pre nich už lepší kandidát ako Mitt Romney nebol. Po dvoch víťazstvách v Iowe a New Hampshire má Romney preteky k nominácii republikánskej strany najlepšie rozbehnuté a práve on by mal súťažiť s Barackom Obamom o Biely dom. A ak sa ekonomika nezlepší, má šancu stať sa 45. americkým prezidentom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pri vstupe do školy stojí aj niekoľko mladíkov. V rukách držia transparenty proti Romneymu. Okoloidúcim rozdávajú papiere, v ktorých ho obviňujú, že je klamár. Ako guvernér podľa nich nevytváral pracovné miesta, ako tvrdí. Aj jeho úspech v biznise išiel len na úkor zamestnancov.

Ak si chce Mitt Romney splniť svoju prezidentskú túžbu, bude musieť v kampani dokázať, že sa mýlia.

01.jpg

Za snami otca

Niekto by mohol povedať, že Romney sa bojom o Biely dom snaží naplniť sny aj za svojho otca. George Romney bol bohatý biznismen a politik, slúžil ako guvernér štátu Michigan. V roku 1968 sa pokúšal o nomináciu na funkciu prezidenta za republikánsku stranu. Napriek tomu, že bol na začiatku favorit, nevyhral.

Práve počas kampane jeho otca na guvernéra sa Mitt Romney ako 15-ročný prvýkrát zapojil do politického boja. "Mali by ste voliť môjho otca za guvernéra. Je skvelý človek," vravel mladý Mitt pred davom, ako napísal magazín Time.

SkryťVypnúť reklamu

Po skončení školy sa dal na dráhu manažérskeho poradcu. V podstate pomáhal ozdravovať iné firmy. Niektorí oponenti teraz hovoria, že za cenu vyhadzovania zamestnancov či nízkych platov. "Niekedy je medicína trochu horká, no je potrebná na záchranu života pacienta," vysvetľoval neskôr Romney.

Táto práca sa mu darila. Podľa magazínu Time aktíva spoločnosti Bain Capital, ktorú viedol, zvýšil z 37 miliónov v roku 1984 na miliardy v 90. rokoch. Jedným z jeho úspechov je objavenie potenciálu spoločnosti Staples, ktorá teraz predáva kancelárske potreby v 26 krajinách sveta.

Prvýkrát sa v politike pokúšal presadiť v roku 1994, keď kandidoval za senátora štátu Massachusetts proti známemu demokratovi Tedovi Kennedymu. Tento boj ešte prehral. Novú vieru v jeho politické schopnosti mu dalo úspešné riadenie organizačného výboru Zimných olympijských hier v Salt Lake City v roku 2002. Korupčnými škandálmi podkopanú organizáciu dokázal dostať z deficitu 400 miliónov dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

O rok sa mu podarilo preraziť aj v politike. Vyhral voľby a ako republikán sa stal guvernérom liberálneho štátu Massachusetts. Počas štyroch rokov dokázal stiahnuť trojmiliardový deficit štátu. No vo vytváraní nových pracovných miest bol Massachusetts 47. zo všetkých amerických štátov. Po štyroch rokoch sa už o opätovné zvolenie neuchádzal - podľa oponentov zo strachu, že by prehral.

Namiesto toho pred štyrmi rokmi išiel do boja o prezidentské kreslo. Dokázal vyzbierať najviac peňazí, no nestačilo mu to. Prehral Iowu aj New Hampshire a nakoniec mohol iba gratulovať k nominácii Johnovi McCainovi. Krátko po voľbách začal pracovať na tom, aby mu tento rok už nominácia neušla.

Mormónsky život

Keby sa Romney stal prezidentom, prvýkrát by Ameriku viedol mormón. Táto odnož kresťanstva vznikla v 19. storočí, v súčasnosti sa k nej na celom svete hlási 14 miliónov ľudí, najviac v Amerike. Jej veriaci nemôžu piť alkohol ani fajčiť a kedysi sa im povoľovalo mnohoženstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci o tom Romney v kampani veľmi nehovorí, viera je silnou súčasťou jeho života. Jeho rodina sa hlási k mormónom niekoľko generácií. Počas vysokej školy, tak ako jeho otec, dedo či brat, musel Mitt odísť na viac ako na dva roky do Francúzska vykonávať misionársku činnosť. Sám priznáva, že veľmi neuspel - bolo ťažké presvedčiť milovníkov vína, ako sú Francúzi, na abstinentské náboženstvo.

V 80. rokoch bol dokonca tri roky biskupom cirkvi v Massachusetts. Organizoval každý týždeň cirkevné obrady, staral sa o financie cirkvi. "Počúval spovede z hriechov a určoval, kto vojde do chrámu," napísal Christian Science Monitor.

Jeho viera v liberálnej Amerike vo všeobecnosti neprekáža, v Kongrese sedí pätnásť mormónov. No konzervatívnym evanjelikálnym voličom je minimálne podozrivá. Nič však nemôžu vyčítať jeho rodinnému životu. Je ženatý so svojou stredoškolskou láskou Ann, s ktorou má päť detí.

SkryťVypnúť reklamu

Flip-floper

Najväčšiu kritiku dostáva Romney od súperov za to, že je flip-floper. Tento výraz, označujúci žabky na nohy, vystihuje politika, ktorý často mení názory. Pre amerických voličov to nie je dobré znamenie - ako si môžu byť istí, že po voľbách znova nezmení názor?

A naozaj. Romney sa od svojich guvernérskych čias stal konzervatívnejším. Ešte v roku 2002 napríklad podporoval právo ženy na potrat. V súčasnosti chce počatý plod ochraňovať. Sám hovorí, že zmena nastala v roku 2004, keď mu výskumník kmeňových buniek hovoril, ako ľahko sa ničia embryá.

Podobne Romney pritvrdil v názore na nosenie zbrane. Jedným z jeho najväčších krokov, ktoré dokázal ako guvernér, bola zdravotnícka reforma v štáte, čo zaviedla poistenie skoro pre každého. Obamovu zdravotnícku reformu, ktorá sa na Romneyho veľmi podobá, však tvrdo kritizuje.

SkryťVypnúť reklamu

02.jpg

Čo má v programe

Aj s týmto vedomím sa teda treba pozerať na to, čo chce Mitt Romney urobiť ako prezident. Vo svojom programe má, podobne ako mnohí iní republikáni, znižovanie daní. Podľa analýzy organizácie Tax Policy Center by jeho vzorec najviac pridal najbohatším Američanom (8,6 percenta), spodných 80 percent by si prilepšilo maximálne o 3,4 percenta.

V boji s viac ako biliónovým každoročným americkým deficitom chce Romney znížiť o päť percent voľné výdavky (okrem obrany) a o desať percent počet federálnych zamestnancov, tým, že nebude najímať nových. Takisto plánuje tvrdšiu zahraničnú politiku pre štáty, ako je Irán, ale aj asertívnejší postoj vo vzťahoch s Čínou.

Mitt Romney nie je pre Američanov vysnívaný kandidát. Nie je to však nepopulárny Barack Obama. Túto „výhodu“ aj využíva, v posledných debatách v New Hampshire vari najviac kritizoval prezidenta. Aj preto nie je malá šanca, že Američania na jar v primárkach a v novembri vo voľbách pošlú do Bieleho domu prvého mormóna.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Z Manchestru od nášho redaktora Tomáša Vasilka

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 681
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 468
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 448
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 454
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 580
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 993
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 173
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

S požiarmi bojujú v šiestich hlavných lokalitách.


TASR
Musk počas zasadnutia vlády v Bielom dome.

Muskovo pôsobenie vo vedení DOGE sa má skončiť 30. mája.


TASR 3
Ilustračné foto

Muž sa polícii priznal k obvineniam.


TASR
 Han demisiou ukončil mesiace špekulácií.

Dočasným prezidentom a premiérom sa stane vicepremiér Čchoi Sang-mok.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu