Washington 5. augusta (TASR) - Po smrti štyroch osôb, ktoré zomreli na pomerne málo známy vírus západného Nílu, začal americký štát Louisiana intenzívny boj proti jeho prenášačom - komárom.
Minister zdravotníctva David Hood dokonca vyhlásil boj proti moskytom.
Práve komáre prenášajú tento vírus, ktorý sa pred troma rokmi objavil aj v New Yorku. Doteraz sa však vyskytoval len na východnom pobreží USA, pričom v roku 1999 si vyžiadal 18 obetí.
Odkedy prenikli komáre do Louisiany, infikovalo sa tam už 60 ľudí. K tomuto číslu sa priradilo aj 30 prípadov zo susedných štátov Mississippi a Texasu.
Zdravotnícke úrady však dnes oznámili, že počet takýchto prípadov sa ešte zvýši. Zároveň iniciovali kampaň s názvom Fight the bite (Bojuj proti uštipnutiu), v rámci ktorej vyzvali obyvateľstvo, aby sa často sprejovalo a bojovalo proti komárom na svojich pozemkov, v prípade, že sú jeho súčasťou aj stojaté vody.
Louisianský šéfepidemológ Raoult Ratard sa však ešte cez víkend vyjadril dosť skepticky. Ako uviedol, je to ešte len začiatok, pričom sa zatiaľ neobjavili žiadne signály toho, že výskyt epidémie sa zníži.
Vírus západného Nílu nie je neznámym pojmom, už desaťročia zúri v desiatkach krajín, od chudobných krajín afrického cípu cez vyspelú Európu až po celý ázijský kontinent. Vírus postihuje početné množstvo druhov vtákov, od domácich anduliek až po vrany a sťahovavé vtáky.
Vírus sa obzvlášť intenzívne vyskytuje vo vlhkých oblastiach, kde žije vodné vtáctvo a ďalšie druhy hmyzu. Človek a kôň sú týmto vírusom prednostne napádané ciele.
Vírus západného Nílu, odborne nazývaný flavirus, prenášajú komáre a šíria infekciu medzi vtáctvom a ďalej na človeka. Včasným varovaním prítomnosti vírusu môže byť nečakaný nárast mŕtvych vtákov v danej oblasti.
3 mic juh