VIEDEŇ, BRATISLAVA. Má len 25 rokov, ale v rakúskej verejnoprávnej televízii a rozhlase ORF spôsobil revolúciu skôr, než do nej nastúpil pracovať.
Nikolas Pelinka si proti sebe poštval viac ako 1300 redaktorov a spolupracovníkov ORF, ktorí žiadajú nezávislú ORF a v jej vedení ľudí bez prepojenia na politické strany.
Teda ORF bez Nika Pelinku, ktorý sa má stať vplyvným šéfom kancelárie generálneho riaditeľa ORF Alexandra Wrabetza.
Fakty
Nikolas Pelinka
- je synom Petra Pelinku, šéfredaktora magazínu News a synovcom známeho politológa Antona Pelinku,
- v roku 2007 bol hovorcom ministerky pre vedu a kultúru Claudie Schmiedovej (SPÖ),
- od roku 2010 bol PR-manažérom rakúskych železníc,
- od apríla 2010 viedol v rade ORF tzv. klub priateľov SPÖ.
Vládna televízia
Mladý Pelinka je človek sociálnych demokratov (SPÖ). Bol hovorcom ich ministerky pre vedu a kultúru Claudie Schmiedovej a PR-manažérom rakúskych železníc (ÖBB), ktoré majú tradične blízko k tej istej strane.
Jeho vymenovanie do funkcie oznámil Wrabetz pred Vianocami a bez riadneho konkurzu. Wrabetz bol do funkcie druhýkrát zvolený v auguste minulého roka, hlavne hlasmi voliteľov, ktorí majú blízko k sociálnym demokratom.
„Myslím si, že vedenie ORF je politicky vydierané,“ povedal pre týždenník Profil známy moderátor spravodajskej relácie ZIB 2 Armin Wolf, ktorý vymenovanie Pelinku na Twitteri tvrdo kritizuje. „Ak budú diváci považovať ORF za vládnu televíziu a rozhlas, tak nám nebudú dôverovať a to je fatálne.“
Verejnoprávna ORF má už desaťročia problém s tým, že je považovaná za vládnu televíziu. A to bez ohľadu na to, či vládnu sociálni demokrati, ľudovci, alebo to boli krajne pravicoví Slobodní. Politický vplyv na vysielanie jej vyčítali mimovládne organizácie veľakrát.
„Vládne strany vytvárajú na politickú redakciu silný tlak, čo často vedie k cenzúre a samocenzúre,“ napísala mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc v roku 2001.
Vtedy bolo Rakúsko až na 26. mieste pri hodnotení slobody médií. Ešte v roku 2006 hovoril moderátor Wolf o „takmer bezhraničnom“ vplyve politických strán.
Dnes je Rakúsko v rovnakom rebríčku na 7. mieste a sám Armin hovorí, že sa veľa vecí zlepšilo. Systém politického obsadzovania funkcií však funguje ďalej.
Kancelár sa nevyjadruje
Sociálni demokrati o kauze mlčia. Rakúsky kancelár a šéf SPÖ Werner Faymann v ORF vyhlásil, že je vylúčne záležitosťou riaditeľa televízie. Primátor Viedne Michael Häupl pre agentúru APA vyhlásil, že „na tejto debate sa nezúčastňuje“.
Boj o verejnoprávnu ORF pokračuje. Pelinka zatiaľ do funkcie nenastúpil. Pod protest sa tento týždeň podpísalo viac ako 1300 redaktorov a spolupracovníkov ORF a hrozia protestnými akciami.
Podľa prieskumu heute.at je proti jeho vymenovaniu 80 percent čitateľov tohto portálu.