NEW YORK, BRATISLAVA. Blokáda Hormuzského prielivu je poslednou kvapkou, po ktorej už Američania stratia trpezlivosť a budú reagovať silou.
Takýto odkaz poslal iránskemu duchovnému vodcovi ajatolláhovi Chameneímu z Washingtonu americký prezident Barack Obama.
Krajiny nemajú medzi sebou diplomatické vzťahy, oficiálne komunikujú len cez švajčiarsku ambasádu.
Teraz však Washington použil špeciálne kanály, aby odkaz dostal rovno ajatolláh, píše denník New York Times, ktorý sa odvoláva na vládne zdroje. Ukazuje to, ako ďaleko sa už situácia dostala.
Aj Irán potrebuje Hormuz
Američania trestajú firmy, ktoré spolupracujú s iránskou centrálnou bankou. Keďže cez ňu prechádza obchod Teheránu s ropou, krajine to spôsobuje veľké problémy.
Sankcie navyše pripravuje aj Európska únia. Dôvodom je sporný jadrový program Teheránu.
Hormuzským prielivom, ktorý má v najužšom mieste len 56 kilometrov, prechádza denne 16 miliónov barelov ropy, čo je pätina svetovej produkcie. Ak by ho teda Irán uzavrel, spôsobilo by to problémy na celom svete.
Položiť by to však mohlo najmä iránsku ekonomiku, ktorá je odkázaná na predaj ropy a už teraz má problémy.
Američania vedia predvídať kroky oficiálneho iránskeho námorníctva, väčším problémom však môžu byť nevypočítateľné Revolučné gardy, ktoré tiež majú svoje loďstvo. A tie spadajú priamo pod ajatolláha.
Odborníci sa navyše zhodujú v tom, že Irán by prieliv vedel blokovať. V posledných rokoch totiž investoval do zbraní takzvaného „asymetrického boja“.
Ide o míny, ozbrojené rýchlostné lode či protilodné strely. Tie umiestnili práve pri Hormuzskom prielive.
Demokratický svet je aspoň dočasne v pasci, z ktorej niet slušnej únikovej cesty, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Týždne či mesiace bojov
Ak by sa gardy rozhodli prieliv podmínovať, Američania by nasadili odmínovacie lode. Tým by však život komplikovali strely a rýchlostné lode. Vo väčšom množstve by vedeli ohroziť aj lietadlové lode.
Odborníci sa však zhodujú aj v tom, že skôr či neskôr by Američania vyhrali. Mohli by mať nejaké straty, no iránske loďstvo by zničili úplne.
Otázkou je, koľko by to trvalo, hovorí sa o niekoľkých týždňoch či mesiacoch. Za ten čas by blokáda mohla svetovej ekonomike spôsobiť obrovské škody.