Guinea-Bissau je malým štátikom na západnom pobreží Afriky, známym len ako prekladisko drog z Latinskej Ameriky do Európy. Podobne ako okolité krajiny má za sebou históriu prevratov a krvavých bojov. Históriu krajiny vystihuje príbeh nedávno zosnulého prezidenta Malama Bacaia Sanháa.
Malam Bacai Sanhá (5. 5. 1947 - 9. 1. 2012) sa do politiky dostal v 70. rokoch ako líder mládežníckeho krídla skupiny, ktorá bojovala za nezávislosť Guiney-Bissau a Kapverd od Portugalska. Krajiny sa síce nespojili, ale získali nezávislosť každá samostatne.
Prvú vysokú funkciu Sanhá dostal v 90. rokoch, stal sa predsedom parlamentu. Po rozkole medzi armádou a prezidentom Joaom Bernardom Vieirom prišla občianska vojna, po ktorej Vieira odišiel do exilu. Sanhá sa stal prvýkrát prezidentom, aj keď len na rok.
Voľby v rokoch 2000 a 2005, medzi ktorými sa odohral ďalší prevrat, Sanhá nevyhral. Do úradu sa však vrátil Vieira. Keď ho doma neznámi útočníci rozstrieľali, prišli ďalšie voľby a Sanhá sa v roku 2009 konečne stal prezidentom.
Viac ako činy preberali médiá jeho zdravotný stav. Pravidelne chodil na liečenie do susedného Senegalu, spolupracovníci hovorili o rutinných prehliadkach. Posledná rutinná prehliadka v Paríži sa skončila tragicky. Sanhá zomrel po mesačnej hospitalizácii. Úrady dôvod smrti neuvádzajú, hovorí sa o cukrovke.
FOTO - www.guardian.co.uk